16 Ocak 2015 Cuma

Güneş Alerjisi


Siz değerli okurlar için güneş alerjisi üzerine bir yazı hazırladım. Makalemi güneş alerjisi nedir, güneş alerjisinin nedenleri, güneş alerjisinin tanı ve tedavisi sorularıyla destekledim. İyi okumalar dilerim.

Güneş Alerjisi Nedir?

Güneş alerjisi güneş teması ile ciltte kırmızı kaşındıran döküntülerle kendini belli eden bir 
rahatsızlıktır. Bazen güneş zehirlenmesi olarak da anılmaktadır.Güneş alerjilerinin bazı insanlarda kalıtsaldır. Bazı insanlarda ise bulgular ve belirtiler başka bir faktörle tetiklenir. Örneğin bir ilaç ya da o sırada tüketilen bir gıda (limon, pancar gibi) ciltte bir reaksiyon oluşturabilir.

Güneş Alerjisinin NedenleriHava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte ve güneş ışınlarının dik gelmesi durumlarıyla başta çeşitli güneş alerjileri olmak üzere çeşitli güneş yanıkları ve çeşitli akne sorunları yaşanır. Güneş alerjisine maruz kalan kişilerin cildinde kaşıntılar, kızarıklıklar, şişlikler, içi su dolmuş kabarcıklar, yanma hissi uyandıran noktalar çıkabilir. Güneş alerjileri kalıcı güneş alerjileri ve geçici güneş alerjileri olmak üzere 2 koldan incelenir. Güneşe çıktığınızda ilk 6 ila 24 saat arasındaki reaksiyonlar geçici güneş alerjisi, 24 saat ile 48 saat arasındaki reaksiyonlar kalıcı güneş alerjisi etkileridir.


Güneş alerjisi üç gruba ayrılıyor:


Polimorf Işık Döküntüsü:Vücudun güneş gören bölgelerinde, güneşe çıktıktan 30 dakika – 3 gün sonra beliren; kızarıklık ve cilt döküntüleriyle seyrediyor. Alın, yanaklar, el sırtları, kollar ve göğüs altları gibi bölgelerde aniden ortaya çıkıyor. Fotoallerjik reaksiyon:Güneş yanığı ya da alerjik egzamaya benzerlik gösteriyor. Güneş gören alanlarda kızarıklık ve döküntüler oluşuyor. Fototoksik Reaksiyon:Normalde reaksiyon uyandırmayan bir dalga boyunun; katran bileşikleri, bitkiler ve esansiyel yağ bileşikleri ( havuç, kereviz, dere otu, rezene, anason, çörekotu, turunçgiller, baklagiller, incir ve bazı çayır bitkileri), boyalar, ilaçlar gibi ışığa karşı hassasiyete neden olan maddelerle temas etmesi sonucu oluşuyor.

Güneş Alerjisinin Tanı ve Tedavisi
Güneş alerjisi testi, değişik dalga boyundaki ultraviole ışığına cildin verdiği reaksiyon ya da doğal güneş ışığı kullanılarak alerji uzmanları ve dermatologlarca uygulanıyor. Tedavide, ağızdan alınan alerji ilaçları ve haricen sürülen kortizonlu kremler, çok ağır vakalarda ağızdan alınan kortizon tabletleri kullanılıyor.


Uzun süreli tedavi ise cildin kısa sürelerle ancak defalarca güneşe maruz kalması sağlanarak duyarsızlaştırılması hedefleniyor. Alerjisi olmayan kişilerin öğle saatlerinde dışarı çıkmamaları, çıktıkları takdirde güneşten korunmaya yönelik en uygun kıyafetleri tercih etmeleri şiddetle önerilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder