30 Aralık 2014 Salı

Adet Döneminde Sırt Ağrısı

Kadınların düzenli olarak yaşadıkları sıkıntılar arasında bulunan adet kanamaları hakkında hazırladığımız yazımızda farklı olarak adet kanamalarında sırt ağrısının nedenlerinden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Adet Kanamaları Esnasında Neden Ağrı OlurSancılı adet görme aslında normal adet görme mekanizmasının önemli bir parçası olan rahim kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir. Bu rahim kasılmalarının amacı rahim iç tabakasının atılarak yenilenmesi esnasında oluşan kanama miktarını en az seviyede tutmaktır. Bu kasılmalar esnasında rahimde bölgesel olarak prostaglandin adı verilen bazı maddeler salgılanır.Ağrıya yol açan olayın bu prostaglandinlerin ya aşırı miktarda salgılanması veya kadında prostaglandinlere ağrı şeklinde bir aşırı duyarlılık cevabı oluşması olduğu kabul edilmektedir. Prostaglandin salgısı özellikle yumurtlamalı bir adet döngüsünde gerçekleşebildiğinden adet görmeden kısa süre önce başlayan ve kanama bittikten sonra tümüyle kaybolan adet sancısı bir önceki adet döngüsünde yumurtlama olduğunun en güvenilir belirtilerinden biridir. RİA ("spiral") kadınların bir kısmında önceden var olmayan adet sancılarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Esasen RİA uygulamalarından sonra kadınların bir kısmının RİA'lsrını çıkarttırmak istemelereinin en önemli nedenlerinden biri budur. 

Adet Döneminde Sırt AğrısıKadınların sırtı adet kanamalarından önce ve adet kanamaları sırasında daha duyarlıdır. Bu sonuç hormonların etkisinden kaynaklanır. Gebelik sırasında omurgada gevşeme olur ve vücut doğuma hazırlanmaya başlar. Bu nedenle adet dönemlerinde ve doğumdan sonraki altı ayda vücut zorlanmamalıdır.


Adet Döneminde KramplarMenstrual krampların nedeni, vücudunuzda doğal olarak ortaya çıkan ve uterusun kasılmasına neden olan prostaglandin maddeleridir. Yumurtlamazsanız, regl döneminde kramp yaşamanız düşük bir olasılıktır. Doktorlar sancılı adetleri rahatlatmak için genellikle ilaç yazarlar - ancak bu ilaçlar bazı kızlarda anormal kanamalara neden olabilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder