26 Aralık 2014 Cuma

Böbrek Taşından Korunma Yolları


Sizler için böbrek taşından korunma yolları hakkında yazı hazırladık. İyi okumalar dileriz. 

Böbrek Taşından Korunma YollarıKalsiyum oksalat veya ürik asit gibi maddelerin idrardaki yoğunluğunun normalden daha yüksek değerlere ulaşması sonucu böbrek taşlarının oluşmaya başladığını gözlemlenmektedir, bu mineral ve tuzların yoğunlaşıp kristalleşmesi ve birbirine yapışmasıyla böbrek taşları oluşmaktadır. Taşlar idrar kanallarından aşağıya doğru hareket ederek vücuttan atılabilir. Fakat idrar kanalı boyunca herhangi bir yerde takılarak idrar akışını engelleyen taşlar genellikle korkulan, şiddetli tipik böbrek ağrısına yol açar.Taşın türüne göre doktorların hastalar önerdiği şeyler de değişiklik gösterebilir. Taşın analizinin mutlaka yapılması lazımdır. Ne tür bir taş olduğunun tespit edilmesi lazımdır.
Ancak bazı genel çoğu taş hastası için geçerli olan öneriler vardır. Hastanın bol su içmesi çok önemlidir. Hareketli olması çok önemlidir. Sıklıkla taşlar kalsiyum içerikli taşlar şeklinde görüldüğü için idrar kalsiyumu arttırıcı gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmak gerekmekte.

Böbrek Taşından Nasıl Korunulur 

Böbrek taşlarından korunmada beslenmenin rolünün büyük önem arz etmektedir, özellikle yaz aylarında aşırı çay ve kahve tüketimi, az su tüketilmesi, tuzun fazla tüketilmesi, oksalattan zengin sebzelerin ve hayvansal kaynaklı proteinin fazla alınmasının risk artıran faktörler olduğunu unutmamalıyız, Sebzelerin haşlanıp, suyu süzüldükten sonra pişirilmesini ve tüketilirken yanında kalsiyum kaynağının bulunması (yoğurt, peynir, süt gibi) Yaz aylarının vazgeçilmez içeceği limonata ve portakal suyu önerilen içecekler arasındadır. Taş oluşumunu etkileyen oksalattan zengin yağlı tohumlardan fındık, yer fıstığı, badem gibi yiyeceklerin azaltılması, kakao ve kakaolu içecekler ile kolanın az tüketilmesi önemlidir. Yaz aylarında terlemeye bağlı olarak sıvı ihtiyacının artacağı göz önüne alınarak günlük su tüketiminin en az 2-2, 5 litre (yaklaşık 8-10 bardak su) olarak ayarlanması ve alınan tuz miktarının kısıtlanması böbrek taşlarından korunmada dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerdir.


Sizler için böbrek taşından korunma yolları hakkındaki hazırladığımız yazımız burada bitiyor. Umarız işinize yaramıştır.Konumuzla alakalı olarak '' Böbrek Taşından Nasıl Korunuruz '' yazımıza bakabilirsiniz. Blog sayfamızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yazılarımızı yararlı buluyorsanız beğenmeyi paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder