26 Aralık 2014 Cuma

CİLT DÜŞMANI GÜNEŞ

Sizler için Güneşin cild üzerindeki zararlı etkileri hakkında yazı hazırladık. Bu sayede bornzlaşmaya çalışırken dikkat etmeniz gereken hususları da fark etmenizi sağlayamaya çalışacağız. İyi okumalar dileriz. 


Cilt Düşmanı GüneşDünyada yer alan herşey için, yaşamın döngüsü için güneş temel bir yapı taştır, fakat güneşten doğru miktarda faydalanılmalıdır, güneşten gelen ışınlara yeterli dozda maruz kalındığında bir çok yararlı etkisi vardır. D vitamini sentezi ile kemiklerimizdeki kalsiyumu düzenlemek için vazgeçilmezdir. Güneşten yararlanabilmek için günlük 15 dakika güneşe çıkmak yeterlidir. Daha kuvvetli dozlarda güneş tehlikeli olabilir ve kısa vadede bir çok zarara yol açabilir. Bu zararları, Güneş Yanığı.İyi huylu güneş döküntüleri( Yetişkin nüfusun % 10'u etkilenmiştir). Fotodermatitit tipleri( akne, lupus, hafif kurdeşen). Lekeler, melazma (hamilelik maskesi) ya da vitiligo gibi pigmentasyon bozuklukları.Foto-hassasiyet. Belirgin lekeler. Sararmış cilt dokusu. Derin kırışıklıklar.. Cilt yaşlanması ve cilt kanseri şeklinde tanımlayabiliriz.

Bronzlaşırken Dikkat
Güneşin iliğimize kadar ısıtıcı ışınları altında kendimizden geçmek kadar, açık renk giysiler içinde bronzlaşmış bir tenle dolaşmak da çok hoş. Bu nedenle sık sık güneşlenmeye koşuyoruz. Ancak unutmamamız gereken bir gerçek de güneşin bazen insanı çok kötü yakabileceği gerçeğidir. İnsan derisine renk veren melanin, güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu etki yaratır. 
Güneşe maruz kaldıkça renk hücreleri (melanosit) giderek daha fazla melanin salgılar. Rengimiz koyulaştıkça cildimiz daha fazla korunmuş olur. Mevsimin başında, cildimizin korunma önlemi almadığı bir dönemde güneşin altında biraz fazla kalırsak güneş yanığı oluşabilir. Açık renk tenli bir kişi öğle güneşi altında 15 dakika korunmasız kalırsa ciddi yanıklar oluşabilir. Çok koyu tenli bir kişi için bu süre birkaç saate kadar uzayabilir. Sıcak yakmalarının tersine güneş yanığı anında fark edilmez.


En kötü tablo yandıktan 6 ile 48 saatlik süre sonrasında kendini gösterir. Toksin salgılanmasına bağlı ateş ve kırıklık, ciltte ödem (şişlik), özellikle bacaklarda görülebilir.Ağrı bazen dayanılmaz boyutlara varabilir. Uzun dönemli yani yıllar içindeki yanıklar malign melanom denilen tehlikeli cilt kanseri, hızlı yaşlanma, yaşlılık lekeleri, bazal ve skuamöz tip cilt kanserleri oluşumuna yol açabilir. Katarakt denilen, göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi hali de ultraviyole ışınının yol açtığı sonuçlardan biridir.


Güneşten özellikle korunması gereken kişiler kimlerdir

Beyaz tenli, mavi gözlü ve çilli kişiler güneş hasarına daha yatkındır; ancak herkesin cilt yapısına uygun güneş koruyucularla çocukluk yaşlarından itibaren korunması uygundur. Ben sayısı fazla olan ve ailesinde deri kanseri öyküsü bulunan bireylerin deri kanseri açısından risk grubunda oldukları unutulmamalıdır. Bu bireyleri 6–12 ayda bir dermatolojik açıdan değerlendirilmelerinde fayda vardır. Aniden beliren siyah ya da kahverengi, düzensiz renk veya sınır özelliği gösteren lekelerin varlığında acilen bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.


Güneş Yanığı Belirtileri


Yukarıda da belirttiğimiz gibi güneş yanığı hemen belirti vermez. Belirti vermeye başladığında cilt sıcak ve kızarıktır. Dokunmakla acır. Ciltte şişmeler görülebilir.Birkaç gün sonra su toplamaları başlar, daha sonra bu deri soyulur. Bazen toksik etki nedeniyle titreme, ateş, bulantı, kusma gibi belirtiler de görülebilir. Şuur bulanıklığı ve kramplar gibi belirtilerin görülmesi sıcak çarpması belirtisidir ve acil müdahaleyi gerektirir.


Güneş yanığına nasıl müdahale etmeliyiz?Güneş yanığı oluştuğu hallerde ilk olarak yapılması gerekenler soğuk duş ve yanık yerlere soğuk suyla ıslatılmış havlularla kompres uygulanmasıdır. Kompres uygulanacak suya karbonat katılması, ağrıyı azaltabilir. Bu cilde buz uygulanması yanığın artmasını sağlamaktan başka bir işe yaramaz..
Nemlendirici bir losyonun uygulanması gerginliği azaltarak rahatlatıcı olabilir. Vazelin ve benzeri yağlı pomatların kullanılması cildin hava alması engellediği için yanığın etkilerini arttırır ve iyileşmeyi geciktirir.

Ciltte reaksiyonun çok olduğu hallerde kortizonlu kremlerden yararlanılabilir. Yanığın sistemik belirtilerinin yoğun olduğu hallerde doktorlar hap veya iğne şeklinde kortizon uygulamaları yapabilmektedir.

Titreme ve ateş ile ağrıları azaltmada ağrı kesici, ateş düşürücü etkili haplardan yararlanılabilir.


Güneş ışınlarından KorunmaÖzellikle güneşin dik geldiği saatlerde güneşe çıkmamak önemlidir. Saat 10 ile 14 arasında güneş ışınları iyice dik gelir. Yaz saati uygulaması nedeniyle bu saatleri 11 ile 15 arası olarak düşünmek daha doğru. Güneş ışınlarının atmosferde katettiği mesafe kısa olduğu için atmosferin filtre etkisi azalır ve bu saatlerde tehlike daha fazladır.

Aynı nedenlerle yüksek irtifalı yerlerde (dağlar vs.) de tehlike daha yüksek olmaktadır. Kumun, suyun yansıtıcı etkisi nedeniyle şemsiye altında oturanlarda bile ciddi yanıklar görülebilmektedir. Koruma faktörü en az 15 olan koruyucu krem ve losyonlar kullanılmalı, burun, kulak, yüz ve omuzlara daha fazla dikkat etmelidir.Koruyucu kremlerin güneşe çıkmadan 20-30 dakika kadar önce uygulanması, suya her girdikten sonra tekrarlanması tam etki açısından önemlidir.Özellikle çocuklara geniş kenarlı şapka giydirmeye dikkat etmek gerekir. Ultraviyole ışınlarına karşı filtre edici özelliği bulunan güneş gözlüğü kullanmak, katarakta karşı gözleri koruyacaktır.Dudakların korunması yoktur. Bu nedenle uzun süreli olarak güneş altında kalanlarda dudak kanserleri de görülür. Güneşte çok duruyorsanız dudaklarınıza da koruyucu (lip balm) sürmeyi ihmal etmeyin.


Sizler için Güneşin cilt üzerindeki zararlı etkileri üzerine hazırladığımız yazımız burada sona ermektedir, umarız ki makalemiz aradığınız niteliğe uygun bir makale olmuştur. Aşağıdaki yazılarımız güneşin etkilerini  daha derinlemesine anlamanızı ve güneşin etkilerinen korunmanızı sağlamak amacı ile paylaşılmıştır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder