29 Aralık 2014 Pazartesi

Çok Fazla Saç Yıkamak Saça Zararlı


Saç yıkamak saçı temizlemek için oldukça önemli bir işlemdir fakat çok fazla yıkamak saçlara zarar vermektedir. Aşağıda size saçları fazla yıkamanın zararlarından ve jölenin saça zararlarından bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 


Sık Saç Yıkamak Saça Zararlı
Saçlı derinin kendine özgü koruyucu florası olduğunu, bakımının özenle yapılması gerektiğini söyleyen uzmanlar her gün saç yıkanmanın neden zararlı olabileceğini açıkladı.Saçlı derinin kendine özgü koruyucu florası var ve bakımının özenle yapılması gerekiyor. Bazı kişilerin “çok yağlı” diyerek saçlarını sık aralıklarla yıkar ama bu davranış doğru değil, sık yıkamakla yağlı saçlardan kurtulunmaz. Sık yıkamak saçlı derinin koruyucu florasını bozar. Saçları sık yıkamanın derideki koruyucu bakterileri yok ederek kepeklenme ve saç dökülmesine yol açabilir. Koruyucu tabaka yok olduğu gibi deride istenmeyen bakteri ve mantarların üremesine de neden olabilir. En sağlıklı olanı saçların haftada 3 gün PH değeri 5,5 olan şampuanla yıkanmasıdır. Ayrıca yıkama sırasında çok sıcak su yerine ılık su kullanılmalı.

Jölenin Zararları 

Saçlarda jöle ve boya gibi fiziksel ve kimyasal uygulamaların uzun süre kalmamasını gerekiyor. Bu ürünler de saçın ve saç derisinin doğal yapısını bozuyor, saçları güçsüzleştiriyor. 


Saçın maruz kaldığı kimyasal etkinin uzamaması için jöle kullanan kişiler gün sonunda saçlarını muhakkak yıkamalı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder