26 Aralık 2014 Cuma

KEPÇE KULAK NASIL DÜZELTİLİR

Bir kulak problemi olarak, insanı psikolojik yönden etkileyen, kepçe kulak rahatsızlığı hakkında bir araştırma yaptık, ortaya çıkan sonuçlar üzerine sizler için bir makale hazırladık;makalemizde kepçe kulak nedenlerinden , nasıl düzeltileceğinden ve ameliyat sonrası endişelerden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Kepçe Kulak 
Kulakta en sık görülen estetik bozukluk, halk arasında kepçe kulak veya yelken kulak diye adlandırılan şekil bozukluğudur. Kepçe kulak, kulak kıkırdaklarının zayıf olması nedeniyle kulak kıvrımlarının yeterli oluşmaması ve buna bağlı olarak kulağın öne, yana doğru açılı durduğu durumdur. Bu genelde aileden gelen bir şekil bozukluğudur.

Kepçe Kulak Neden Oluyor

Kepçe kulak doğuştan olan ve ailesel olarak gelişen bir durumdur. Herhangi bir rahatsızlık veya hastalık belirtisi değildir. Kanda dolaşan östrojen hormonu kulak kıkırdaklarını yumuşak olmasına neden olmakta bu da doğumdan hemen sonra kulak önü kaslarının çekmesiyle kulak kepçe görünüme dönmektedir. 

Kepçe Kulak Nasıl Düzelir

Kepçe kulak okul çağındaki çocukların en büyük kabusudur. Çünkü okulda arkadaşları için alay konusu olurlar. İleride telafisi mümkün olmayan ciddi psikolojik problemlere bile neden olabilir. En iyi tedavi aileleri tarafından kepçe kulak tespit edilen bebeklerde doğumdan 2-3 hafta sonra devamlı olarak elastik bandajın birkaç ay süre ile uygulanmasıdır. Ancak mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Sonuç genellikle başarılı olur ve ameliyat gerek kalmaz. Bu fırsatı kaçırmış olan çocuklarda ise en iyi tedavi zamanı ise 6 yaştır. İlerleyin yıllarda da bu ameliyat yapılabilir.


Erişkinlerde de kolaylıkla kepçe kulak düzeltme ameliyatı yapılabilir, hiçbir sakıncası yoktur. Kepçe kulak estetiği ameliyatı kulakların normal yerlerine gelmesini sağlayarak ciddi olarak kişinin görünümünü değiştirir. Kepçe kulak ameliyatı erkeklerin de yoğun talep ettiği bir estetik ameliyattır. Çünkü kadınlar saçları ile kulaklarını kolayca gizleyebildikleri halde erkekler bunu kolay saklayamaz. Kepçe kulak dışında, ameliyat ile düzeltilebilecek başka kulak problemleri de vardır. Ayrıca doğuştan kulağı olmayanlara veya kaza sonrası kulağını kaybedenlere hastanın kendi kaburga kıkırdaklarından yeni kulak yapılabilir.

Kulak Estetiği Nasıl Yapılıyor

Ciddi riskler taşıyan bir müdahale değildir. Hastanın yaşına göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Hastanede kalmayı gerektirmez. Cerrahın tercihine göre kulak önünden veya arkasından yapılır. Kulak kıkırdakları yeniden şekillendirilerek kulak geriye doğru yerleştirilir. Yapılan ameliyata göre 45-90 dakika kadar sürer. Ameliyattan sonra kulak bandını 1-2 hafta kadar takmak gerekir. 

Kepçe Kulak Ameliyatında İz Kalır mıKesiler genellikle kulak arkasındaki kıvrımda kalacağından görünen bir iz kalmaz. Duymayı etkilemez.

Ne Kadar Sürede İyileşme Sağlanır


İyileşme 1-2 hafta içinde tamamlanır. Kulak görünümü düzelen hastada psikolojik olarak büyük rahatlama görülür.


Bir kulak problemi olarak, insanı psikolojik olarak etkileyen, kepçe kulak rahatsızlığı hakkındaki sizler için hazırladığımız makalemiz burada sona ermektedir, umarız ki aradığınız niteliğe uygun bir makale olmuştur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder