26 Aralık 2014 Cuma

KIZLIK ZARI DİKİMİ NEDİR

Toplumu derinden etkileyen toplumsal bir mesele olan bekaret probleminin nedensellikleri ve başvurulabilir çözüm kaynakları üzerine sizler için bir makale hazırladık. 


Kızlık Zarı Nedir 

Çağımızda kızlık zarının sağlamlığı ülkemizde olduğu gibi diğer ülkelerde de bekâretin simgesi olarak görülmektedir. Kızlık zarının istenmeyen durumlarda yırtılmasının onarımında kişinin psikolojik durumun ve aile yapısının yaşadığı sosyal çevrenin kültürel durumun da önemi vardır. Ülkemizde genç yaşta intihar eden yada cinayetlere değin varan genç kız ölümlerinin altında yatan gerçeklikte toplum tarafından oluşturulmuş bu toplumsal baskılama yaptırmının bir sonucudur. Kızlık zarı, her kadında vardır. Hiç yokmuş gibi görünen kadınlarda bile çok dar ve ince bir zar bulunur. Kızlık zarı, döl yolu (vajina) mukozasının devamından ve vajina girişinde bir kıvrım oluşturmuş bir zardır. Kızlık zarının Latince ismi hymendir.eski yunan mitolojisinde evlilik tanrısının adı olarak geçmektedir. Anatomik yapı olarak vajinanın girişinde bulunan mukoza kalıntısından oluşan zardır. Kızlık zarı şekil olarak tiplere ayrılmaktadır. % 95 oranında annuler ( halka ) şeklindedir.Hymen yırtılması ilişki dışında bazı durumlarda da meydana gelmektedir. Tekvando gibi uzak doğu sporlarında, jimlastik gibi bacakların çok fazla açıldığında bazı spor türlerinde genital bölge üzerinde meydana gelen yaralanmalarda da kızlık zarı yırtılmalar oluşmaktadır.Kızlık zarının çeşitli şekilleri vardır. Kızlık zarının ortasında çeşitli büyüklüklerde adet kanının akmasına yarayan delik ve delikçikler vardır. Bazen bu zarda hiç delik olmayabilir ve bu zar vajinayı tamamen kapayabilir. Bu durum kızın ilk adet gördüğünde kızlık zarı vajina mukozasının devamından ve vajina ağzında bir kıvrıntı adet kanının dışarı akmaması sonucu bir takım klinik şikayetlerin ortaya çıması sonucu genellikle tespit edilir. Tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır. Normalde ilk birleşmede kızlık zarının yırtılıp kanaması beklenir. Fakat bazı zarların deliği oldukça büyüktür. Penis yırtılmaya neden olmadan girip çıkabilir. Öte yandan günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilir. Mastürbasyon esnasında orgazma ulaşan kadın fark etmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtık bir zar kendiliğinden eski haline gelmez.

Himenoplasti Estetiği ( Kızlık Zarı Dikimi )


Himenoplasti de işlem süresi ortalama 30 dakikadır. Hastanın konforu ve işlem sonrasındaki psikolojik rahatlığı açısından sedasyon anestezisi altında işlemin yapılması ideal bir yöntemdir. Sedasyon anestezisinde hasta anestezi hekimi tarafından uygun ilaçlarla rahatlatılır ve işlem bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulur. İşlem süresince hiç bir rahatsızlık,ağrı ve acı duymayan hasta aynı gün içinde normal yaşantısına geri dönebilir. Hymenin ilk ilişki sonrası kanamasını üzerindeki kılcal damarlar ve hymenin elastikiyet derecesi sağlar. Onarılması doğru teknikle yapılmış olan hymenler içinde kanama olasılığı orjinal hymenler gibi olmaktadır.


Toplumu derinden etkileyen toplumsal bir mesele olan bekaret probleminin nedensellikleri ve başvurulabilir çözüm kaynakları üzerine sizler için hazırladığımız makale burada sona ermektedir; umarız ki makalemiz aradığınız doyuruculuğa uygun nitelikte bir makale olmuştur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder