26 Aralık 2014 Cuma

SİĞİL OTU FAYDALARI

Siğil otunun sağlık açısından faydaları üzerine bir makale hazırladık. Makalemizde siğil otu hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra siğil otunun yararlarından ve kullanımından bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Siğil Otu 


Siğil otu Hodangiller ailesinin bir üyesidir. Bambul otu, Bozot, Aygün çiçeği olarak da adlandırılır. 50 santime kadar uzayan boyları, yumuşak tüyleri, gövdesi dik, dalları sık, beyaza dönük yeşil renkli yaprağı olan bir sene dayanan otsu bitkilerdendir. Ufak salkımlar halinde çiçekleri bulunmaktadır. Bitkinin özünden çıkarılan su siğillere uygulanarak, siğilleri geçirmesi sayesinde ismini buradan almıştır. Tohumdan üreyen bir bitki çeşididir. Doğada kendiliğinden yetişmektedir fakat güzel beyaz renkli içekleri sayesinde süs bitkisi olarak ta yetiştirilir. Zehirli olan sinoglosin alkaloiti isimli madde Siğil otunun tümün de en yoğun olarak ta köklerinde ve tohumundadır. Bu zehirli madde sayesinde hayvanlar tarafından yenilmemektedir.

Siğil Otu’nun Sağlık Açısından Faydaları

  • Siğil otu siğilleri geçirmekte oldukça faydalı olup ismini de buradan almaktadır.
  • Yılan sokmaları ile Akrep sokmalarına karşıda etkili bir bitkidir Siğil otu.
  • Siğil otu ateşlenmelerde ateşi düşürür.
  • Safranın artmasını sağlamaktadır siğil otu.
  • Mide ağrılarına da iyi gelmektedir Siğil otu.
  • Siğil otu Hemoroid ağrısına da iyi gelir
  • Aynı zamanda Siğil otu kan temizleyicidir.

Önemli Bilgi :

Siğil otu bünyesinde zehir barındıran bir bitki olduğu için dikkatli kullanılmalıdır.

Siğil Otu’nun KullanımıSiğil otunun körpe yapraklarını ezip siğil ya da nasırların veya sorunlu olan bölgelerin üzerine sararak tedavi edebilirsiniz. Siğil otuyla ilgili makalemiz burada sona ermektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder