30 Aralık 2014 Salı

Sırt Bakımı


Sırt bakımı özellikle omurga bulunan bölge olması sebebi ile oldukça önemlidir. Bundan kaynaklı blog yazarları olarak bu konuya da değinmek istedik, ayrıca sizlere ağrı yükleri kaldırmada doğru kaldırma nasıl yapılacağından bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. Sırt BakımHangi yaşta olursa olsun sırt bakımı yapmak zorunludur. Özellikle yetişkinler arasında düzenli sırt bakımı egzersiz ve sırtın önemine dikkat etmedikleri için sırt ağrısı çekenlerin sayısı hayli çoktur. Omurganın vücut için taşıdığı nem göz önüne alındığında, sırt bakımının önemi de ortaya çıkar.


Omurga Nedir ve Önemi


Omurga, içlerinden omur iliğinin geçtiği 33 omurdan oluşur. Buradan beyin, omur ilik ve vücudun diğer bölümleri arasında bir iletişim ağı oluşturan sinir çiftleri yayılır. Omurga vücuda yaşamsal bir destek sağlar. Başın ve gövdenin ağırlığını taşır. Sırt ağrıları genellikle belde, omurganın üzerinde ya da yanında ve yerden birşey almak için eğilmek gibi olağan bir hareket sorasında başlar. Bu nedenle sırt ağrısı çekmemek için sırt bakımına özen göstermek ve omurgayı zorlayıcı hareketlerden kaçınmak çok önemlidir. Ayrıca kadınların gebelikte ve adet dönemlerinde omurgayı zorlayıcı hareketlerden kaçınmaları gereklidir.

Ağır Şeyler Nasıl Kaldırılır

Ağır bir nesneyi yerden kaldırmak için eğilmek yanlıştır. Dizler bükülmeli ancak sırt düzgün duracak şekilde çömelinmelidir. Ayrıca kaldırılan eşyayı olabildiğince vücuda yakın tutarak kaldırmak gereklidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder