26 Aralık 2014 Cuma

UYUMAYI SAĞLAYAN TEKNİKLER

Uykuya dalma esnasında yaşanan sorunlar hakkında bir araştırma yaptık, ortaya çıkan sonuçlar üzerine sizler için bir makale hazırladık; makalemizin sağlıklı bir uyku çekmenize yardımcı olması dileğiyle  iyi okumalar dileriz. 

Uyumayı Sağlayan Teknikler Nelerdir


Uykusuzluk muhakkak ki hem psikolojik hem de fiziksel olarak hayatımızı önemli ölçüde etkileyen bir sorundur. Uyumak, Beslenmek dışkı bırakmak kadar hayati önem taşımaktadır dolayısıyla uyku ihtiyacının giderilmesinde karşılaşılan sorunlar sonrası hayatımızda ciddi rahatsızlıklar oluşabilmektedir. Gece hiç uyumamışsanız ya da uykunuz bölünmüşse rahatlamak birazda sizin elinizdedir. Rahatlama tekniklerini ruh doktorlarından öğrenebileceğiniz gibi, kendinizi rahatlatan teknikleri deneyimlerinizle bulabilirsiniz, şimdi kendi başımıza yapabileceğimiz bu tekniklere bir göz atalım

Rahat ve Sağlıklı Uyku 

  • Her şeyden önce sevdiğiniz bir görüntü seçin. Örneğin bir gül bahçesi resmini yatak odanızda yattığınız yerden görebileceğiniz bir yere asın. Resme bir süre baktıktan sonra gözlerinizi kapatın ve bu bahçeyi düşleyin. Ilık ve sakin bir günde bu sessiz, dışarıyla ilişkisi olmayan bu bahçede dolaşın, gülleri koklayın, renkleri içinize sindirin. Tomurcuklara dokunun, havanın sıcaklığını teninizde hissedin. Gül bahçesinde rahatlayana kadar dolaşmaya devam edin.
  • Ruhsal durumunuzun iyi ya da kötü olması Düşşsel Koşullanma için önemli değildir. Gül bahçesini gerçekten doyumsadığınız zaman uykusuzluk sorununuz ortadan kalkacaktır.
  • Bütün çabalarına rağmen uyuyamıyorsanız
  • Uğraşmayı bırakıp yataktan kalkın. Dinlendirici bir kitap okumaya başlayın ya da hafif bir müzik dinleyin. Daha sonra tekrar uyumayı deneyin.
  • Tedirginliklerden sıkıntılardan dolayı uyuyamıyorsanız, kalkıp elinize bir kağıt kalem alın ve sizi tedirgin eden sıkıntı veren her şeyi bir kağıda yazın. Yazamıyorsanız sorunlarınızdan kaçıyorsunuz demektir. Tedirginliğinizin ve uykusuzluğunuzun asıl nedeni bu kaçıştır.
  • Ertesi gece de uyuyamıyorsanız, yapmak isteyip yapamadığınız işlerle uğraşın. Mutfak dolaplarını düzenlemek, kıyafet dolabınızı düzenlemek, ertelediğiniz bir mektubu yazmak gibi.
  • Tüm bu yöntemlerde sizi gecelerde uykusuzluktan alıkoymuyorsa bir doktora başvurup yardım isteğin.Sorun eğer biyolojik ve fiziksel nedenlerden kaynaklanmıyorsa, Uyku ilacı kullanmak yerine kendi kendinizin doktoru olun.
  • Sorunlarınızın çözümüne mücadele edin. Ve kendi yöntemlerinizi geliştirin.


Uykuya dalma esnasında yaşanan sorunlar hakkında sizler için hazırladığımız yazı burada sona ermektedir, makalemiz umarız işinize yaramıştır.Konumuzla alakalı olarak '' Uykusuzluğun Nedenleri'' yazımıza bakabilirsiniz. Blog sayfamızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yazılarımızı yararlı buluyorsanız beğenmeyi paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder