8 Ocak 2015 Perşembe

Aft nedir, Aft neden Çıkar

Sizler için AFT' nin Ne olduğuna yönelik ve nasıl oluştuğuna yönelik kapsamlı bir araştırmanın sonucunda bir yazı derledik.İyi okumalar dileriz

AFT Nedir, Nasıl oluşur 

Aft ağız içerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta, farenkste, diş eti üzerinde yaşanan solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır. Toplumun %18-20 az ya da çok aft sorunu yaşamktadır. Aft bayanlarda daha sıklıkla rastlanır. Aft genellikle tek olarak seyretse de aynı anda birkaç bölgede birden yaşanabilir.


Aftın oluş nedenini belirlemek için çeşitli araştırma yapılmıştır , yapılmaktadır. Ancak aftın oluşumunu hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici birçok sebep saptanmasına karşın asıl oluş nedeni tam olarak belirlenememiştir.Bu nedenle aft oluşumunu hızlandıran ve iyileşmesini geciktiren faktörlerden bahsetmek mümkündür.Aft oluşumunda hangi faktörler önemlidir ?


Yukarıda bahsini ettiğimiz aft yani ağız içi yarasının çok çeşitli nedenleri vardır. Nedenleri biz kaynaklardan derledik fakat unutulmamalıdır ki bu aşağıda sıralayacağımız nedenler bir önem sırasına göre sıralanmamıştır. 

Stres: Günümüzde migren, yüksek tansiyon ve gastrit gibi birçok hastalığın nedenleri arasında kabul edilen stres aft oluşmasının en önemli nedenlerinden birisidir. Hanımlarda premenstural gerginlik(adet öncesi dönem) de aft oluşumunu hızlandıran faktörlerdendir.Gıdalar: Turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler aft oluşumunu hızlandıran önemli faktörler arasında sayılmaktadır.Bunların yanı sıra bazı bünyeler için alerjik olabilen kara buğday, çavdar, arpa, çikolata, fındık, kabuklu deniz hayvanları, soya, domates, bazı patlıcan, elma, incir, peynir gibi yiyecekle.de aft oluşumunu hızlandırırlar.Travma: Yanak dil dudak ısırma, sert yiyeceklerin tahrişi ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan protezlerin neden olduğu vuruklar aft için uygun zeminin oluşmasına yardımcı olurlar.Diş Macunu : Diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan "sodyum lauryl sulhate" ( SLS ) mukoza hücrelerinin yıkımını artıran tahriş edici bir kimyasaldır. SLS bu özelliği ile aft oluşumu üzerine direkt etkili olan bir maddedir. Özellikle aft sorunu olan kişilerin kullanabilmesi için günümüzde daha az oranda (%1.25) SLS içeren diş macunları üretilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder