14 Ocak 2015 Çarşamba

Biberiyenin Faydaları ve Kullanımı

Editörlerimiz sizler için biberiye nedir, biberiyenin faydaları nelerdir, biberiye nasıl kullanılır hakkında bir yazı hazırladılar. Umarız sizler de bu çalışmadan yeteri kadar yararlanabilirsiniz. İyi okumalar.

Biberiye Nedir ?

Kuş dili olarak da adlandırılan biberiye Süs bitkisi olarak da yetiştiriliyor, biberiyenin yaprakları iğneyi anımsatır, kokuludur ve bu yapraklar yaz aylarında toplanıp kurutulur. Biberiye dünyanın birçok ülkesinde kültürü yapılmaktadır.
Başta Türkiye olmak üzere özellikle Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerde 1500-1700 m yüksekliklere kadar yetişme ortamı vardır biberiyenin. Çok sayıda varyete ve forma sahiptir. Akdeniz havzası başta olmak üzere ılıman ve sıcak iklim bölgelerinde kültüre alınmıştır. Akdeniz ülkelerinde yabani olarak yani kendiliğinden yetişir. Yayıldığı ülkeler Portekiz, Yugoslavya, Fransa, İspanya, Tunus, Fas, Cezayir ve İtalya'dır.

Biberiyenin Besin Değerleri 

100 gram biberiyenin besin değerleri  sizlere tablo halinde verilmektedir. 
Kalori (kcal)
131
Toplam yağ
6 g         
Kolesterol
0 mg     
Sodyum
26 mg  
Potasyum
668 mg
Karbonhidrat
21 g      
Diyet Lifi
14 g      
Protein
3,3 g     
A Vitamini
2.924 IU             
C Vitamini
21,8 mg
Kalsiyum            
317 mg
Demir  
6,7 mg
B6 Vitamini      
0,3 mg
Magnezyum     
91 mg


Biberiyenin Faydaları Nelerdir ?  • Sindirime yararlı olan biberiye, mide ve bağırsakları uyarıcı etki oluşturarak hazmı kolaylaştırır. 
  • İdrarı ve bağırsak gazlarının boşaltılmasını destekler.
  • Vücuda canlılık katar. 
  • Damar tıkanıklığı rahatsızlığına karşı koruyucu özelliği bulunur. 
  • Migrene benzer baş ağrılarını hafifletmede yardımcıdır, çarpıntıyı giderir. 
  • Astım ve bronşit rahatsızlıklarında takviyesi oldukça olumlu sonuçlar verir.Biberiye Nasıl Kullanılır ?

Biberiyenin yaprakları, yapraklarından elde edilen yağı ve çiçekleri kullanılır. Cilt bakımı için de kullanılan biberiye cilde esneklik ve sıkılık verir. Bir litre suya biberiye ve kekik yağı karıştırılıp cilde uygulanırsa, cildi temizler ve yumuşama sağlar. Sivilce Tedavisinde Biberiye

Yukarı da sıraladığımız faydaların yanında biberiye sivilcelere de iyi gelir. Burkulan eklemlere ve deri yaralarına sürülürse de etkisi hissedilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder