4 Ocak 2015 Pazar

Çocuklarda tik belirtileri nelerdir?

Siz değerli okurlar için çocuklarda tik belirtileri nelerdir konusu üzerine bir yazı hazırladım. Makalemi çocuklarda tik belirtileri nelerdir , tik nasıl anlaşılır nasıl tedavi edilir gibi sorularla destekledim.


Hiçbir amaç gütmeyen, bir anlamı olmayan, sürekli ve istem dışı olarak yapılan garip hareketlere yada söylenen sözlere tik denmektedir. Tik, bazen vücut tarafından ritmik olmadan yapılan bir hareket, bazen de birden söylenen söz olabilir.

Tik Nedir

Genellikle 7 yaşından itibaren ortaya çıkar, bir süre sonra geçer yada hayat boyu onunla yaşamaya mahkum bırakır. 

Çocuklarda Tik Belirtileri Nelerdir

Tikler birçok şekilde ortaya çıkmakta ve en çok da erkek çocuklarında görülmektedir. Yoğunluğu, şiddeti ve ortaya çıkma aralığı değişmektedir. Bazen de bir çocukta birden fazla tik çeşidi görülmektedir.Otururken, istirahat ederken yada uyurken bile tik meydana gelebilir. Ne zaman ortaya çıkacağı kestirilmez. Stres halinde artmaktadır.
Çocuklarda tik bozukluklarının belirtileri; baş sallama, etrafı koklama, öksürme, omuz silkme, yüz buruşturma, boğaz temizleme, ses çıkarma, göz kırpma, yağını yere vurma, sürekli kıyafetini düzeltme, küfür etme, açık sözler kullanma, duyduğu son kelime ya da cümleyi sürekli tekrarlama vb gibi davranışlardır.


Önemli Bilgi 

Tik rahatsızlığı, çocuklarda psikolojik sorunlara sebep olmaktadır. Çünkü çocuğun istem dışı yaptıkları yada söyledikleri arkadaşları tarafından dalga konusu olur.


Tik Hastalığının Tedavisi


Tikler kalıcı yada geçici olabilir. Tik belirtileri istenirse çocuk tarafından engellenebilir. Bu konuda çocuğun bilinçlenmesi ve bu hareketleri gerçekleştirmemesi için ebeveynlere büyük görev düşer. Ancak çocuğun çok fazla üzerine gidilmesi durumunda, tikler daha da artabilir. Bu konuda bir uzmandan yardım almalısınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder