5 Ocak 2015 Pazartesi

Erkek Saç Dökülmelerinin Nedenleri

Son zamanlarda ekolojik dengelerin alt üst oluş haline insanda kayıtsız kalamıyor, bir mukabil saçımızda dişimiz de, dilimizde türlü türlü sorunlar belirmekte, bu sorunlardan son zamanlarda artan olaylarından biri olan saç dökülmesi üzerine eğildiğimiz bu yazımızda bu rahatsızlıktan muzdarip olanlara yönelik bu makalemizi siz değerli takipçilerimize sunuyoruz iyi okumalar temennisi ile;Erkek Saç Dökülme Nedenleri 

Saç dökülmesi hem erkek hem de kadınlarda sıkça rastlanan bir sorundur. Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Örneğin erkek motifli saç dökülmesinin en önemli nedeni genetiktir yani kalıtsal sebeplerdir. Bunun yanı sıra beslenme alışkanlıkları, stres ve hormonal dengesizlikler saç dökülmesi üzerinde etkilidir. Saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya olan kişiler için birçok doğal ürün bulunmaktadır. Genellikle bu sorun ile karşı karşıya kalanlar reçeteli ilaçlara yönelmektedir. Bununla beraber son zamanlarda insanlar doğal çarelere yönelmektedir. Doğal ürünler ayrıca reçeteli ilaçlara oranla daha ucuza gelmektedir. Bunun yanı sıra doğal ürünlerin yan etkileri oldukça azdır.

Erkeklerde Saç Dökülmesini Önleme 


Araştırmacılar erkeklerde saç dökülmesine neden olan en önemli faktörün hormonlar olduğunu ileri sürmektedir. Testosteron hormonunun ürettiği DHT saç foliküllerinin büyümesini engeller. Saç dökülmesi sorunu kadınlarda da görülebilir. Kadınlardaki saç dökülmesi sorunu erkeklerdeki kadar ciddi değildir. Kadınlarda kafada bir bölgede kellik sorununa genelde rastlanmaz. Kadınlarda saç dökülmesi genellikle hormonlara ve vitamin eksikliğine bağlı olarak gelişir. Ayrıca stres de saç dökülmelerine neden olan önemli bir faktördür.


Birçok kişi bu saç dökülmesi sorununa karşı kremler kullanmaktadır. Bu kremler direk olarak kafa derisine uygulanır. Ağız yolu ile alınan bazı ilaçlar da saç dökülmelerine karşı etkilidir. Bazı belirli mineral ve vitamin içeren herbal tedavi yöntemleri de saçın tekrar büyümesini hızlandırır. Saçların kuvvetlenmesini ve daha çabuk büyümesini sağlayan vitaminler magnezyum ve çinkodur.

Genel hatlarıyla saç bakımıyla ilgili olarak aşağıda izah etmeye çalıştığımız konu başlıklarına dikkat ettiğiniz takdirde saç dökülmesi sizi çok uzun yıllar belki de hiç rahatsız etmeyecektir.

Saç Dökülmesini Engellemek için Yapılması Gerekenler 

 • Balık, sadece zengin bir protein ve mineral kaynağı olmakla kalmaz, omega-3 ve D vitamini de içerir. Omega-3 ve D vitamini kemoterapi hastalarında saç dökülmesini önlemek için kullanılmakta. Saçları güçlendiren bu iki besin öğesinden mahrum kalmamak için, siz de öğünlerinize daha fazla balık ekleyin.
 • Demir eksikliği anemisi beklenmeye saç dökülmelerinde ilk sırada gelen sebeplerdendir, ama kayıp çok az olduğu için fark edilmeyebilir. Yine de uzun vadede bu ciddi bir problem teşkil edecektir. Demir bakımından zengin besinler kırmızı et, yumurta, kuru meyveler ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerdir.
 • Dökülmeyi önlediği gibi, saç uzamasına da yardım eden B vitaminleri biyotin (B7), Folik Asit (B9), B2 VE B12′dir. Özellikle biyotin saç kaybını önlemek için verilen bazı ilaçların etken maddesidir. Eğer B vitamini eksikliği çektiğini düşünüyorsanız, B vitamini takviyesi alma yolunu seçin. Tabi öğünlerinizde B vitaminlerine daha fazla yer vererek de bu problemi çözebilirsiniz.
 • Stres saç dökülmesinin en büyük tehlikesidir. Herhangi bir zamanda saçlarınızın %85′i büyüme evresindeyken, %15′i son zamanlarını yaşıyor olur. İlginç bir şekilde, bazı stresli olaylar bu döngüye direkt etkide bulunup, ölmek üzere olan saçların oranını %30-40′a kadar yükseltir. Bu durumda 3 ay sonra hiç istemediğiniz bir görüntüyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Her ne kadar ciddi bir hastalık gibi büyük olaylar buna sebep olsa da, kronik hale gelen stres de benzer problemlere sebep olabilir. Stresi yönetme yetisini kazanmak saçlarını seven erkeklerin önceliği olmalı..
 • Hijyen eksikliği, direkt olarak saç dökülmesine sebep olmasa da, ileride saç dökülmesiyle sonuçlanacak bazı hastalıklara zemin hazırlayabilir. SAçınızı her daim temiz tutarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Ama fazla da yapmayın. Çünkü saçı çok yıkamak da saç derisine zarar verebilir, bu da saç dökülmesiyle sonuçlanabilir.
 • Saç dökülmesi sorunlarını engellemek saç dökülmesi nedenini kavramaktan geçmektedir bundan kaynaklı doktora başvurmanız gerekmektedir. Kellik için bile olsa, utanmayın. Belki yanıtlar doktordadır ve saç dökülmesi sorununu kolayca çözebilir. Belki tahlil sonuçları bazı besin ögelerinin eksikliğini gösterecek ve gerekli ilaçlar ve takviyelerle her şey normale dönecek. Belki de saç dökülmesi başka bir hastalığın semptomu. Ve o hastalığın tedavisi saç dökülmesini durduracak.
 • Egzersiz yapmak da kelliği önlemek için verdiğimiz diğer öneriler kadar önem taşıyor. Egzersiz stresin azalmasını ve deriyi de içine alan sirkülasyonun artmasını sağlar. Ayrıca egzersizin yan ürünü olan ter, deri yüzeyindeki kirliliği temizler.
 • Yemekler arasını uzun tutmamanız önemli. 3-4 saatte bir atıştırma yapmak saç dökülmesini engelleyebilir. Saç hücrelerini oluşturmak için gerekli enerji, yemek yedikten 4 saat sonra yok olur. Bu yüzden atıştırma yaparak enerji düzeyinizi artırabilirsiniz. Enerji artırıcı en iyi besinler meyveler gibi kompleks karbonhidratlardır.
 • Saç %85 oranında proteinden meydana gelir ve vücutta en hızlı üreyen ikinci hücredir. Bu yüzden enerji talebi yüksektir. Dengeli ve sağlıklı bir beslenmenin parçası olarak, saçı güçlendirmek için protein tüketmek önemlidir.
 • Saçı doğru şekilde saç fırçasıyla taramak, saç bakım ürünü kullanmaktan çoğu zaman daha önemlidir. Saçı en dipten ucuna kadar nazik hareketlerle taramak saçın doğal yağının her tarafa yayılmasını sağlar. Saç ıslakken saç fırçasıyla taramaktan kaçının. Çünkü bu durumda saç en narin anındadır. Saç ıslak olduğunda normal tarak kullanmak en iyisi.
 • Hayatta hiçbir şey kesin değil, kellik de dahil. Genleriniz bu hikayenin sonunu önceden belirlemişse dahi, savaşmaktan vazgeçmeyin. 
Yukarıda verilen tavsiyeleri dikkatle uygulayın. Olumlu değişiklikleri mutlaka göreceksiniz. Umarım sıkıntılarınıza çözüm üreten bir yazı kaleme almayı sağlamışızdır. Saçlarınızı daha çok güçlendirmek ve bakımını yaparak saç dökülmelerini ayrıca engellemek adına aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder