5 Ocak 2015 Pazartesi

Gebeliğin Belirtileri

Siz değerli okurlar için gebeliğin belirtileri hakkında bir yazı hazırladım.Makalemi adet gecikmesi , baş ağrısı ve mide bulantısı üzerine kurdum. Yani gebeliğin belirtileri çok çeşitlidir fakat adet gecikmesi , mide bulantısı ve şiş göğüs en önemli belirtilerindendir. İyi okumalar dilerim. 

Gebeliğin Belirtisinde 10 Adım 
Gebeliğin belirtileri her kadında farklı olabilir. Kesin tanı kan testleri ve kadın doğum muayenesi ile konulur. Ancak çoğu kadının ortak olabilecek bazı gebelik belirtileri mevcut. En silik belirtiden kesin tanıya doğru madde madde inceleyelim.Hassas Ve Şiş GöğüsGebelik hormonlarının artmasıyla birlikte, adet başlangıcından bir kaç gün öncesine benzer bir hassaslık ve şişlik görülebilir.


Yorgunluk


Herhangi bir aktivite değişikliği olmadan bütün gün hissedilen yorgunluk, gebelik belirtilerinin çok farkedilmeyen, ancak sık görülen bir yansımasıdır.


Mide Bulantısı


Erkekler arasında dahi soğuk espirileri döndürülen belirti. (Midesinin bulandığını söyleyen erkeğe karnın da ağrıyor mu sorusu sorulup hamile olduğuna dair yapılan ilkokul düzeyi espirileri hatırlarsınız)


Sık İdrara Çıkma

Vücudun gebeliğe uyum sağlamak için sıvı toplaması böbreklerin fazla çalışmasına ve bu da sık idrara çıkmaya neden olur. Tabii sık idrara çıkma nedenleri arasında idrar yolu enfeksiyonlarını sakın unutmayalım.


Koku Duyarlılığı


Daha önce hiç farketmediğiniz ayrıntılı koku analizi yapabilirsiniz. Mesela yanınızda kahve içen birinin aromasının kokusuna kafayı takmak gibi. Bunu yapan hormonun da östrojen olduğu düşünülüyor.

Karın Gerginliği

Yine gebelik hormonları nedeniyle oluşan ve adet öncesi dönemdeki gerginliğe benzer bir hal. Gebelik belirtilerinin en sık görülen belirtisidir. 

Adet Gecikmesi

Yavaş yavaş sonuca doğru ilerliyoruz. Genelde gebelik belirtilerinden ilk farkedileni. Stres, hastalıklar, çok zayıf ya da çok kilolu olma, ilaç kullanma gibi durumlarda da adet gecikmesi görülebilir.

Vücut Isısının Artması

18 gün arka arkaya vücut ısısının yüksek olması, bir gebelik testi yaptırmanızı gerektirebilir.

Gebelik Testi Pozitifliği

Eczaneden tedarik edilip evde uygulanan basit gebelik testi pozitif gelirse yüksek ihtimal gebe olduğunuzu gösterir.

Yukarıda saydığım belirtilerden özellikle son üç madde oldukça önemli. Tabii tekrar hatırlatmakta fayda var. Evde yaptığınız gebelik testi pozitif dahi gelse mutlaka kadın doğum doktoruna başvurmalısınız.

Konumuzla alakalı olarak Hamileliğin İlk Belirtileri yazımıza da bakabilirsiniz. Blog sayfamızdaki yazıların yararlı olduğunu düşünüyorsanız paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder