13 Ocak 2015 Salı

Gribe Evde Bitkisel Çözüm

Siz değerli okurlar için gribe karşı sizi koruyacak evde kendi kendinize hazırlamakta hiç zorluk çekmeden yapabileceğiniz önlemleri inceledim ve bir makale hazırladım iyi okumalar dilerim.

Gribe Karşı Evde Bitkisel Çözüm Grip görünürde basit bir virüs enfeksiyonu olmasına karşın tıp açısından hala çaresi bulunamayan hastalıklardan bir tanesi, durumun bu türden bir sonucu olması açısından sizlere kendi emeğiniz ile bu virüsün etkilerinden kaçınma yollarının başında, Zencefil geliyor,zencefil belki de grip için doğal çözümler arasında en bilindik olanıdır. Zencefilin iltihap giderici özelliklerini saptayan bilimsel araştırmalar da mevcuttur. 
Gribe karşı önerilerimizin ikinci sırasında mürver ağacı özü yer alıyor, ambucus veya elderberry de denen mürver ağacı bitkisinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğine hatta direkt grip virüsü üzerinde antiviral etkisi olduğuna dair yayın sayısı gittikçe çoğalmaktadır. Vikinglerin soğuk iklim şartlarında dayanıklılıklarını artırmak için kullandıkları sambucus ekstresi için ne yazık ki çocuklar üzerinde yapılmış bir güvenilirlik ve etkinlik çalışması bulunmadığı için bu bitkiyi çocuklarda minimal miktarda ve temkinli kullanmanız şiddetle öneriliyor.

Grip İçin Doğal Çözüm


Grip için doğal çözümlerden biri de nezle ve gribe iyi geldiği halk arasında yüzyıllardır bilinen ve uygulanan tavuk suyuna çorba. Tavuk suyu, sistein adı verilen ve mukus inceltici bir tür amino asit içerir.Yine tavuk suyu, savunma sistemimizin en önemli parçalarından olan beyaz kan hücrelerini mikroplarla mücadelesini destekler. İltihap giderici özelliği vardır,besleyicidir ve vücuda sıvı takviyesi yapmamamızı sağlar. Çalışmalar sıcak tavuk çorbasının, solunum yollarının iç yüzeyini kaplayan ve bakteri ve virüslere karşı vücudu koruma görevi bulunan siliya denen küçük tüycüklerin hareket yeteneğini artırdığını da gösteriyor. 


Benim önerim tavuk suyuna çorba yaparken tavuğu haşladığınız suya bir kaç tane havuç eklemeniz. Bol miktarda beta karoten içeren havuç güçlü bir antioksidandır. Çorba piştikten sonra bir çay kaşığının ucu ile zerdeçal ekleyebilirsiniz. Zerdeçal antioksidan ve iltihap giderici özellikleri iyi bilinen bir bitkidir. Bu çorba, tuzsuz ve baharatsız olmak kaydıyla sekizinci aydan sonra tüm çocuklara güvenle verilebilir. Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatri Akademisi tarafından öksürük kesici olarak tavsiye edilmektedir. Son çalışmalar, balın öksürük ilaçlarından daha iyi ve etkili bir öksürük giderici olduğunu göstermektedir. Bu nedenle öksürüğün eşlik ettiği grip ve nezlede bir bardak ılık (sıcak değil) süte bir tatlı kaşığı bal katıp çocuklara içirmenizi öneririm. Böylelikle balın sadece öksürüğü hafifletici etkisinden değil, antioksidan ve mikropları öldürücü etkisinden de faydalanmış olursunuz. Botulizm riski açısından bir yaş altındaki bebeklere bal verilmemelidir.Grip veya nezle geçiren kişilere ve her fırsatta sıvı teklif edin. Özellikle gribe ishal ve kusma da yaşanıyorsa kesinlikle sıvı tüketilmeli. Emiyorsa sık sık emzirin. Su, bitki çayları, ayran, kefir, süt, evde sıkılmış taze meyve suları hasta çocuğunuza güvenle verebileceğiniz içeceklerdir. En ideali su ve anne sütüdür. Sıvı verirken küçük yudumlarla ve yavaş yavaş içmesine dikkat edin. Hızlı sıvı alımı çocuğunuzun kusmasına neden olabilir. Yeterli sıvı alma, solunum yollarındaki mukusu incelterek bebeğinizin daha rahat nefes almasını sağlar. Bitkilerin Yan Etkileri

Bitkilerin de yan etkilerinin olduğunu, tıpkı ilaçlar gibi faydaları kadar zararları ve bazı istenmeyen etkileri de olabileceğini unutmayın ve çocuğunuzun sağlığı ile ilgili kararları doktoruna danışarak alın. Bir bitkinin veya ilacın yüzyıllardır kullanılıyor oluşu o ilacın veya bitkinin tamamen güvenilir olduğunu göstermez. Tıpkı ilaçlar gibi bitkilerin de yan etkileri olabileceğini de aklınızda tutun.


Konumuzla alakalı olarak '' Gribal Enfeksiyona İyi Gelen Bitki Çayları'' yazımıza bakabilirsiniz. Grip rahatsızlıklarınızda destek olması dileğiyle sağlıklı günler dileriz. Blog sayfamızdaki yazıları beğenmeyi ve yorum yapmayı unutmayınız. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder