13 Ocak 2015 Salı

Grip Belirtileri

Siz değerli okurlar için kış aylarının en sık ve bulaşıcı hastalığı grip hakkında kapsamlı bir makale hazırladım.Grip nedir , belirtileri nelerdir sorularına cevap arayan uzmanlarımızın elde ettikleri sonuçlara gelin birlikte yakından bakalım.

Grip  Grip, Influenza adı verilen bir virüs tarafından meydana gelen, ani olarak 39°C üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır tanımlaması yapılabilir. Özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve kalp hastalığı akciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerde çok daha ağır geçirme ve ölüme kadar varılabilen ciddi sonuçlara sebebiyet vermektedir.

Grip Belirtileri 

Grip genelde soğuk algınlığı ile karıştırılan, influenza adı verilen bir virüsün neden olduğu, bireyler ve toplumlar üzerinde ciddi olumsuz etkilere yol açan, mevsimsel, yaygın, bulaşıcı bir solunum yolu rahatsızlığıdır. Gribin genel belirtileri ateş ya da titreme hissi, öksürük, boğaz ağrısı, vücut ağrıları, baş ağrısı, ciddi halsizlik, çocuklarda yetişkinlerden daha sık olmak üzere bazen kusma ve ishaldir diyebiliriz. Soğuk algınlığı ise bu belirtilerden daha çok burun akıntısı ve burun tıkanıklığı ile görülür ve genel olarak gripte olduğu gibi ciddi sağlık sorunları oluşturmaz, daha hafif seyreder. 


Grip en fazla 2 haftada ve çoğunlukla da 7-10 gün içerisinde iyileşir ancak özellikle risk gruplarında olmak üzere bazen zatürre gibi hastalıklara neden olarak hayatı tehdit eden sağlık sorunları oluşturabilir. Hastalık esas olarak gripli birinin öksürük, hapşırma ve konuşması esnasında etrafa yayılan damlacıklarla bulaşmaktadır.


Konumuzla alakalı olarak daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz. blog sayfamızı okuduğunuz için teşekkür eder sağlıklı günler dileriz. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder