12 Ocak 2015 Pazartesi

LİMON YAĞI İLE HAFIZANIZI GÜÇLENDİRİN

Siz değerli okurlar için limon yağı nedir ,limon yağının faydaları nelerdir , limon yağının özellikleri nelerdir sorularına cevap aradım. Elde ettiğim cevaplarla bir yazı hazırladım ve ayrıca limon yağının kullanımına dair de bazı araştırmalar gerçekleştirdim.İyi okumalar dilerim.

Limon Yağının ÖzellikleriLimon, sofralardan eksik edilmeyen, bol C vitamini barındıran bir meyvedir. Sofralara lezzet katan limonun, yağının da birçok kullanım alanı bulunmaktadır.Limon yağı, limon meyvesinden elde edilen faydalı aromatik bir yağdır. Sağlık, güzellik ve ev içinde temizlik olmak üzere pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. İşte size limon yağının faydaları.

Limon Yağının Faydaları 

Limon salatalarda sos olarak, sağlık açısından bol C vitamini olarak, güzellikte ise cilt dostu olarak bulunuyor. Yani limonun kullanılmadığı alan yok desek yeridir. Bu yazımda limon yağının cilt bakımı ve sağlık açısından faydalarını konu edineceğiz.
Selülit ve çatlak özellikle kadınları için oldukça önemli bir sorun.Selülit şişman ya da zayıf ayırımı yapmaksızın, özellikle ergenlik döneminden itibaren hormonal değişikliklerin etkisiyle her yaş gurubunda görülen yağ hücrelerinin deformasyonu ile ilgili estetik bir sorundur. Çatlak ise kabaca , cildin esnekliğini kaybetmesiyle meydana gelen cilt yüzeyinde oluşan deformasyondur. Selülit ve çatlaklar için en uygun bitkisel bakım ürünü ise tartışmasız limon yağı.

Limon Yağı ile Saç Bakımı Limon yağıyla güzel bir saç bakımı yapmanız da mümkün. Gerekli malzemeler :

  • 2 Adet limonun kabuğu 
  • 50 gr beyaz yağlı sabun 
  • 750 ml (3 su bardağı) içme suyu 
  • 50 ml alkol %30 sulandırılmış 
  • 10 gr potasyum karbonatı 
  • 7-8 damla limon yağı 

limonların kabuklarını ince bir şekilde suyun kaynattığınız 250 ml suyun içinde 20 dakika kaynatın. Geri kalan 500 ml suyun içine sabunu koyun ve kaynatmadan erimeye bırakın. Sabun eridikten sonra içine potsyum karbonatını ekleyin. Bütün sabun karışımını 25 dak kaynatın. Ve soğumaya bırakın. Haşladığınız limon kabuklarını süzün ve sabun çözeltisine karıştırın. Limon yağı ve alkolü karıştırıp elde ettiğiniz çözeltipi sabun çözeltine karıştırın. Bu karışımı şampuan olarak kullanabilirsiniz. Son durulama suyuna da bir miktar limon suyu ve sirke katıp saçlarınızı durulayın.

Sağlık Açısından Limon YağıTıpkı limon meyve olarak kullanıldığında sağladığı yararlar gibi limon yağı da sağlık açısından son derece yaralı bir yağ. Nezle grip ve soğuk algınlığına karşı oldukça etkilidir. Hafızayı güçlendirir. Boğaz ağrısı, mide yanması, kan temizlemede, böbrek taşında, idrar sökme zorluğunda, bağ dokusu hastalığında tercih edilir. Kas güçlendiricidir , mikrop öldürücüdür.

Vücuttaki istenmeyen yağların atılmasını yarar. Tonik olarak kullanılır. Cildi güçlendirir, sivilceleri giderir. Yağlı ciltlerde gerdirme ve yağ salgısının dengelenmesinde faydalıdır. Böcek ve sinek ısırmalarında, kaşıntı ve şişmeleri önler. Kalp ve damar tıkanıklığında açıcı özelliğe sahiptir. Dişlerin beyazlatılmasında kullanılır. Kuvvetli bir anti-bakteriyeldir.


Kullanılışı ve dozu: Günde 3 defa bir çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır. Ayrıca cilde masaj yapılarak kullanılır.


Limon yağı yazımız burada bitiyor.  Konuyla alakalı olarak '' Çörek Otu Yağının Yararları Nelerdir?''  yazımıza bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder