8 Ocak 2015 Perşembe

Migrenin En İyi İlacı Egzersiz


Sizler için migren rahatsızlığına yönelik geliştirilen bir altenatif hakkında bir yazı hazırladım. Migren nedir , nasıl tedavi edilir , en iyi ilacı nedir , egzersiz işe yarar mı sorularıyla makalemi destekledim.

Sportif Aktiviteler ve Migren

Ülkemizde sık rastlanan hastalıklardan biri de migren hastalığıdır. Bilim adamlarının gerçekleştirdiği bir araştırmanın sonucunda ortaya çıkan bilimsel bir gerçeklikle birlikte şu kanıya varmışlardır, yapılan bu fiziksel egzersizlerin migren rahatsızlığı azaltma noktasında bir ilerleme yaşandığı kesinlik kazanmış bir bilimsel veridir.İsveç'teki Göteborg Üniversitesi'nden bir grup uzmanın “Cephalalgia” dergisinde yayımlanan araştırması, sporun, günlük ilaç kullanımından fayda sağlayamayan ya da ilaç kullanmayı sevmeyen migren hastaları için alternatif bir tedavi yöntemi olduğunu belirtiyor.
Yaşları 18-65 arasında değişiklik gösteren ve ayda iki ile sekiz kez migren kaynaklı baş ağrısı problemi çeken bir grup kadını inceleyen uzmanlar, katılımcıların bir kısmını haftada üç kez 40'ar dakikalık egzersiz için kondisyon bisikletinde egzersiz yaptılar, bir kısmına standart rahatlama terapisi uyguladı, diğerlerinde ise günlük ilaç tedavisini sürdürdü.


Üç gruptaki kadınların da migren ataklarında büyük ölçüde azalma yaşandığını belirten araştırma ekibinden Dr. Emma Varkey, migreni tedavi etmekte en sıklıkla kullanılan ilaç olan “Topiramate” verilen katılımcılarla, egzersiz ve rahatlama yöntemlerinin uygulandığı kadınlarda benzer oranda iyileşme görülmesinin son derece şaşırtıcı olduğunu kaydetti.


İlaç içermeyen yöntemleri seçen katılımcılarda hiçbir yan etkiyle karşılaşılmadığı, özellikle egzersiz yapanlarda oksijen alımındaki artışa bağlı olarak pozitif etkiler gözlemlendiğini belirten Varkey, ilaç kullananların yüzde 33'ünde ise uyuşukluk, karıncalanma, yorgunluk, depresyon ve baş dönmesi gibi bir dizi yan etki tespit edildiğinin altını çizdi.


Varkey, araştırmanın, egzersizin migren tedavisinde ilaçla kıyaslandığında hiç de azımsanmayacak olumlu etkileri olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder