3 Ocak 2015 Cumartesi

Panik Atak Belirtileri


Panik atak, başta panik bozukluk olmak üzere birçok psikiyatrik bozuklukta ve bazı fiziksel hastalıklarda görülen yoğun korku, kaygı, yoğun endişe karışımı bir nöbettir.Panik atak hakkında hazırladığım bu yazımı , panik atak belirtileri ve tedavisi hakkında bilgilerle zenginleştirdim. İyi okumalar dilerim.

Panik Atak NedirGünümüzün değişken, kaygan yaşam ortamlarında, yaşam kaygılarının artması, maddi ve manevi kaos ile belirsizlik durumunun yarattığı “hiçlik duygusu”nun çoğalmasıyla paralellik gösteren panik atak, tüm dünyada toplum sağlığını tehdit eder boyuta gelmiş haldedir.Uzmanlar tarafından “psikolojik bir sendrom” olarak tarif edilmesine karşın, hasta, çoğunlukla yaşadıklarının gerçekten fiziksel kaynaklı sorunlar olduğunu ama kimsenin hastalığının gerçek nedeninin bulunmadığı düşünülüyor. 
Doktorların hastanın durumuna “psikolojik” tanısı koymasının ardından, bu sefer de bilinçsiz hasta yakınlarının tavrı hastaya zarar vermektedir. Panik atağın önemsiz bir sorun olduğunun düşünülmesi ve kişiye “hastalık hastası” yakıştırmasının yapılması panik ataklı hastanın durumunu zorlaştırmaktadır.

Panik Atak Belirtileri 
  • Çarpıntı, kalp atımlarını duyumsama ya da kahp hızında artma olması, 
  • Terleme, üşüme, ürperme ya da ateş basmaları, 
  • Titreme ya da sarsılma, 
  • Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma duyumları, soluğun kesilmesi, 
  • Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissi, 
  • Bulantı ya da karın ağrısı, baş dönmesi, 
  • Derealizasyon (Gerçek dışılık duyguları) ya da depersonalizasyon (benliğinden ayrılmış olma) 
  • Kontrolünü kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu, 
  • Ölüm korkusu, 
  • Paresteziler (Uyuşma ya da karıncalanma duyumları), 


Bir kişide yukarıda saydığım belirtilerden dördünün birden başladığını, 10 dakika içinde en yüksek düzeyine ulaştığını ve ayrı bir yoğun korku ya da rahatsızlık duyduğunu fark ettiğinizde bir uzmana danışmalısınız.


Panik Atak Tedavisi


Panik atak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Hastaya öncelikle hastalığı nasıl kontrol edebileceği öğretilmektedir. Bunu başarabilen hasta ilerleyen zamanlarda panik atağı tamamen hayatından çıkartabilmektedir.

Panik atak tedavisindeki en büyük sorun hastanın fiziksel bir rahatsızlığı olduğuna inanması ve bu nedenle psikolojik desteği geç aramasıdır. Yapılan araştırmalar, panik atak tanısı konulan hastaların yüzde yetmişinin hastalığın ne olduğunu bulmak için en az on doktora gittiğini göstermektedir. 


Birçok defa tam sağlık denetimi (check-up) yaptırmış ve gereksiz bir sürü ilaç kullanmış olan hasta doğru yere geldiğinde panik atak teşhisi koymak ise kolay olmaktadır. Psikiyatristler ve psikologlar tarafından tedavi edilen ve dönem dönem ilaç kullanılmasını da gerektiren tedavi aşamasında hastanın doktoruna güvenmesi çok önemlidir. Güven duyulan ve rahat hissedilen bir uzmana gidilmesi tedavi sürecini hızlandırabilmektedir.

Tedavi sırasında nefes ve rahatlama egzersizleri, atağın üstüne gitme teknikleri ve kas gerginliğini yok etmeye yönelik alıştırmalar hastaya öğretilmekte ve uygulanmaktadır. En sık kullanılan psikoterapi tekniği bilişsel-davranışçı terapi tekniğidir. Panik atağın bir hastalık olduğu kavranmalı, buna göre tedaviye devam edilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder