5 Ocak 2015 Pazartesi

Saçlarınız Dökülüyorsa


Siz değerli okurlar için saç dökülmesi hakkında bir yazı hazırladım. Makalemi saç dökülmesinin nedenleri , saç dökülmesini engelleyecek yöntemler , saç dökülmesini engellemek için hangi besinleri tüketmeliyiz gibi sorularla destekledim.Saçlarımız dökülüyorsa ve bu gözle görülür biçimdeyse dermatolga mutlaka başvurmalısınız.


Saçlarınız Dökülüyorsa Normal koşullarda ortalama her sağlıklı insanın ortalama 100 bin saç teli vardır. Her saç telinin ömrü de 2 – 6 yıl arasında değişir. Günde 100 saç teli kaybetmek normaldir. Çünkü saçlar yeniden uzar. Fakat aşırı saç dökülmesine karşı önlem almak gerekir. Yumuşak bitkisel şampuanlar, saç dökülmesini büyük oranda önler. Eğer saç deriniz çok kuruysa, haftada bir kez, saçınızı şampuanlamadan önce başınıza yumuşak, yağlı bir sabunla masaj yapın. 


Saçlarınızı yıkarken, mutlaka sıcak yerine ılık su kullanmayı tercih edin.Saçlarınızı kurutma makinesiyle kuruturken dikkat edin. Çünkü sıcak ve kuru hava saç uçlarının kırılmasına sebep olur. En iyisi saçların kendi kendine kurumaya bırakılmasıdır. Kimyasal maddelerle saçlarınızın rengini açmaktan kaçının. Aksi taktirde saçlarınıza zarar verirsiniz. Haftada 2 - 3 kez de bira kürü uygulayın. 0,3 litre birayı saçınıza ve saç derinize dökerek masaj yapın. 15 - 20 dakika sonra ılık suyla yıkayın ve kendi kendine kurumasını bekleyin. 

Saç Dökülmesini Önlemek İçin


Soğan masajı: Soğan, saçların daha sağlıklı uzamasını sağlar. Bir soğanı ikiye bölün ve saçlarınızı yıkarken saç derinize birkaç dakika masaj yapın. Soğan kokusunu gidermek için de masajdan sonra yumuşak bir şampuanla saçlarınızı yıkayın. Bunu haftada 1 - 2 kez tekrarlayın.
Elma sirkesi kürü: Elma sirkesi, yıpranmış saçları onarır ve böylece dökülmelerini önler. Yarım litre ılık suya dörtte bir litre elma sirkesi ilave edin. Saçlarınızı yıkadıktan sonra bu karışımı saçınıza dökün ve birkaç dakika saç derinize hafifçe masaj yapın. Masajdan sonra saçınızı durulamayın ve kendi kendine kurumasını bekleyin. Haftada 1 - 2 kez bu işlemi tekrarlamaya çalışın. 
Bir diğer öneri: 60 gr Hintyağı 50 gr saf zeytinyağı 50 gr lavanta suyu Hepsini birlikte karıştırın. Banyo yapmadan 30 dakika önce bu karışımı saçınıza sürün ve bekleyin. Ardından saçınızı sabunla yıkayın. Bu işlemi haftada bir kez uygulayabilirsiniz. Uzmanlar ayrıca, saç dökülmesini önlemek için kadın ve erkeklere ayrı tavsiyelerde bulunuyor: 


Erkeklerde Saç Dökülmesine Çözüm 


litre suya 50 gr dulavratotu kökü katın ve 15 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra 30 dakika demlenmesini bekleyin ve sonra saçınızı bu karışımla yıkayın. 

Kadınlarda Saç Dökülmesine Çözüm 


Saç diplerinizi ılık suyla ıslatın ve has zeytinyağı sürün. Ardından saçınıza bir havlu sarın ve bu şekilde yatın. Ertesi sabah saçlarınızı kükürtlü sabunla yıkayın. İki litre sıcak süte limon damlatın ve dibe çökmesini bekleyin. Sütün üstte kalan kısmını diğer kısımdan ayırın ve ılık hale geldikten sonra saç diplerinize bununla masaj yapın. Sonra saçlarınızı durulayın ve sıcak bir havlu sararak yatın. Sabah kalktığınızda saçlarınızı beyaz sabun ve sıcak suyla yıkayın. Bir litre kaynar suyun içine bir tutam ısırgan otu atın ve sonra yarım saat demlenmesini bekleyin. 


Akşamları saç diplerinize bu karışımla masaj yapın ve ardından saçlarınızı yıkayın. Saç diplerinize susam yağı sürün ve 3 - 4 saat bu şekilde bekleyin. Sonra saçınızı en az 4 - 5 kez sıcak suyla yıkayın. Bu işlemi üç haftada bir tekrarlayarak hem saçınızın dökülmesini önleyebilir hem de parlamasını sağlayabilirsiniz. Çiğ yumurta sarısını yarım litre ılık suyla karıştırın ve akşamları saç diplerinize sürün. Sonra saçınıza bir havlu sarın ve sabaha kadar bu şekilde yatın. Sabah kalktığınızda saçınızı ılık suyla ve beyaz sabunla yıkayın. Olumlu sonuç alabilmek için bu işlemi 3 - 4 gün devam ettirin.


Saçları Güçlendirmek İçin

50 gr adaçayı Bir çay bardağı lavanta Bir çay bardağı kekik Bir çay bardağı atkuyruğu otu Bir litre su Tüm bitkileri bir litre suda 10 dakika kaynatın. Süzdükten sonra sabah ve akşam saç diplerine bununla masaj yapın.

Saçları kuvvetlendirmenin başka bir yolu da defne tohumunu kaynatmak ve suyunu saç diplerine sürmektir. 

Saçları Beslemek İçin 


Bir miktar badem yağı Bir miktar zeytinyağı Bir yumurta sarısı Hepsini birbirine karıştırın ve iki haftada bir bu karışımla saç diplerinize yumuşak bir şekilde masaj yapın.Makalemizi burada sonlandırıyoruz, Umarız beklentilerinize karşılık veren bir yazı sunabilmişizdir, sağlık, huzur,mutluluk ve esenliklerle dolu günlere . Konumuzla alakalı olarak diğer yazılarımıza bakabilirsiniz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder