8 Ocak 2015 Perşembe

Varis Kabusunuz Olmasın

Sizler için varis rahatsızlığıyla ilgili bir yazı hazırladım. Varis nedir , varis belirtileri nelerdir , nasıl ilerler , nasıl teşhis edilir , nasıl tedavi edilir sorularıyla makalemi destekledim. Şunu belirtmek isterim yazımı tamamen kişisel deneyimlerden ve internet sayesinde edindiğim bilgilerden derledim. İyi okumalar dilerim.

Varis

Kadınların görsel açıdan vücutlarında,iç karartıcı bir tabloda olmasını itici hale getirmesinden kaynaklı, hiç taşımak ve sergilemek istemedikleri varis rahatsızlığına değineceğiz. Varis deyince, aklımıza sadece bacaklarda ki mavi damarlar geliyor. Biz varisi altı kategoride inceliyoruz. Birinci seviyede olan varis, hiçbir belirti vermeyen 'huzursuz bacak' sendromudur. 
Sabahtan akşama kadar çok fazla ayakta durmak zorun olan ya da çok fazla oturan ve az hareket eden kişilerde, akşama doğru bacak ağrıları ve hatta ayak bileklerinde hafif şişmeler gözlemlenir. Bu sendromda bacaklarda damarlar gözükmez. Normalde toplardamarların içinde kapakçıklar bulunur , biz ayağa kalktığımız zaman o kapakçıklar açılır kanın geriye doğru kaçmasına engel olur. Eğer bu kapakçıklar iyi çalışmıyorsa ayakta durduğumuz zaman toplardamarların içindeki kan ayaklara doğru geri kaçar. 
Bu da şişliklere ve ağrılara yol açar. Ayağımızı kaldırdığımız zaman da, toplardamarlar daha iyi boşaldığı için bir rahatlama yaşarsınız. Bu C Sıfır dediğimiz şeklidir. Cl'de ise kılcal damarlar, bütün bacak boyunca incecik damarlar şeklinde görülür hale gelir.
Eğer bu kılcal damarlar 2 mm'den daha geniş hale gelirse, varis lafı ortaya çıkar. Bu da C2 dediğimiz varistir. Üçüncü sınıflamada bu damarlarla birlikte ayakta ciddi ödem olur. Özellikle ayak bileklerinde şişlikler meydana gelir. C4'de, ayakta kahverengiye dönük renk değişiklikleri başlar. C5'te ufak yaralar oluşmaya başlar, C6'da ise bacakta açık yaralar şeklinde iyileşmeyen yaralar meydana gelir. C6'ya kadar olan bütün nedenlerin altında yatan şey toplardamarların içindeki kapakçıkların yetersizliğidir.

Varis, aşamalı olarak mı ilerler?Variste ilerleme aşama aşama bir plan içerisindeymiş gibi işlemez. Bazen direkt yara şeklinde de başlayabilir. Bazen 3 milimlik damar şeklinde ya da örümcek şeklindeki damarlarla da başlayabilir. Ama genellikle, C2 gibi büyük damarda varis oluşmuşsa, ilerlemeye daha eğilimlidir. Her biri tedavi olmazsa, yaraya dönüşecek diye bir şey yoktur.

Varis teşhisi konulan hastalar, kişisel olarak neler yapabilirler?Bacaklarında bu tip şikayetler çeken hastalarda C Sıfır demeden önce, teşhisi doğru koymak şarttır. Çünkü, huzursuz bacak, sadece toplardamar hastalığından kaynaklanmaz; ufak tefek sinir sıkışmaları, bel kireçlenmeleri, bel problemleri gibi buna benzer şeyleri de taklit edebilir.


0 nedenle, önce mutlaka bir doktora danışmalısınız. Bir doppler testi gerçekleştirerek bunun sebebinin toplardamarlar olduğunu ortaya koymak lazım. Teşhis konduktan sonra hastalığın ilerlememesi için, hastanın yapacağı çok önemli şeyler var tabii ki!


Kilo vermek şart. İki; az hareketli hayattan biraz daha aktif hayata geçmek bir diğer önemli husus. Dizin altındaki baldır dediğimiz adalelerin çok kuvvetli olması gerekiyor. Bunu temin eden her türlü spor varisin önlenmesi için çok önemlidir. Haftada en az üç kez 40 dakikalık yürüyüşler yapmanız önemli. Yürüyüşe vakit ayıramıyorsanız en azından parmak ucu ve topuk germe hareketlerini yapmalısınız.

Önemli Bilgi :Yukarıda değindiğimiz konunun yanı sıra, başka önemli bir madde daha var, bu önemli madde de beslenme; peklik yapıcı şeyler çok fazla karın içi basıncını artırıp ıkınma sıkınma gerektirdiği için toplardamarların genişlemesine ve zarar görmesine sebep olur. Liften zengin, sebze-meyve ağırlıklı, özellikle E vitamininden zengin besinlerle beslenmenin bunları önlemede faydası var. Kafein ve kolalı içeceklerin de damar cidarını yumuşatma, gevşetme ya da görünür hale getirmesini kolaylaştırıcı yönü var.


Varis  Tedavisi Varis, eğer çok küçük kılcal tipteyse ve esas kasıktan başlayan ayak bileğine varan ana damar işin içine girmemişse, o zaman bunları iğneyle köpük dediğimiz bir tedaviyle kurutmak olasıdır. Köpük dediğimiz şey, kimyasal yakma etkisi gösteren damarın içine verilen görünen damarı hemen yakıp içinden kan geçmesine engel olan, rengini kaybettiren bir araçtır. 'Sclerozan' denilen bu yöntem küçük kılcal damarlarda estetik açıdan gerçekleştirilen bir tedavidir. 


İşlem gerçekleştirildikten sonra, iki gün bandaj yaparak damarlar kaybedilir. Esas ana damar işin içine girmişse o zaman ana damarı lazerle yakıp kaynak olan dallarını yok etmek gerekir. Bu yapılmazsa, o işin çok daha fazla nüksedeceğini aklınızdan çıkarmayın. Daha ileri safhalarında, esas kaynak olan damarları çıkartıcı ameliyatlara kadar varan sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Ama erken safhalarda yakalanırsa lazerle önlemi alınmış olur.

Varisleri olan kadınların streç pantolon, tayt gibi dar kıyafetler giymeleri sakıncalı mıdır?

Bu kıyafetler bacak damarlarının iyi çalışmasını engeldir. Eğer koruyucu olarak bir şey giymek gerekiyorsa varis çorapları tercih edilebilir, önden arkadan sağdan soldan aynı şekilde sıkacak şekilde 20 mm. civarında basıncı olan dize kadar varis çorapları giyebilirler. Biz bunları çok fazla ayakta kalan veya oturulan mesleklerde veya uçakla uzun seyahat edenlere tavsiye edilmektedir. Tayt tarzındaki kontrolsüz olan kıyafetlerin negatif etkileri vardır.


Varis sorunlarınız çözüm üretmek adına daha fazla bilgi için aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz. Blog sayfamızı okuduğunuz için teşekkür eder sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder