8 Ocak 2015 Perşembe

Zayıflamak ve Yağdan Kurtulmak İsteyenler Dikkat!

Siz değerli okurlarım için zayıflamak ve fazla yağlarından kurtulmak isteyenler için bunun en sağlıklı yöntemleri nelerdir , neler uygulanmalıdır hakkında sizler için bir yazı derledim. Size beslenme noktasında önemli tüyolar vermeye çalıştım.Yemekleri yavaş yemekten tutun da tüketmeniz gereken faydalı besinleri ve faydalarını inceledim.İyi okumalar dilerim.

Vücutta Yağ Nasıl Oluşur, Normal Bünyede Bulunması Gereken Yağ Oranları Nelerdir
Gündelik yaşantımızın devamı noktasında gerekli olan enerjiyi karşılamak adına besinler tüketiriz bu tükettiğimiz besinlerde bulunan yada bu besinler vasıtası ile fazla tüketilmek vasıtası ile vücuda alınan yağ ve proteinler, yağ dokusuna evrilerek vücutta depolanır. Her sağlıklı kişide belli oranda bulunması gereken yağ vücutta anatomik ve fizyolojik fonksiyonlar için gereklidir. Doğumdan hemen sonra insan vücudunda yağ oranı %12 iken, 6 ay içerisinde hızla %30'a yükselmekte ve yürümeye başlayınca %18'e düşmektedir. Ergenlik çağındaysa yağ birikimi fazlalaşmaktadır. Büyüme sona erdikten sonra kadın, erkek arasında %5-12 oranında fark görülmektedir. Her iki cinste de 35 yaş ile 50-60 yaşa kadar her yıl 0.2-0.8 kg yağ ağırlığı kazanılmakta, kaslarda zayıflama meydana gelir.


Tükettiğimiz Bu Besinlerin Vücudumuzda Yağ Depolarına Dönüşmemesi İçin Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir:


 • Yavaş yemek, yediklerinizi çok çiğnemek, sindirim sisteminizin rahatlamasını sağlar. Bağırsaklarınızın olması gerekenden fazla asit ve enzim üretmesine gerek kalmadan, yediklerinizin sindirilmesi gerçekleşir.
 • Kaliteli yemekler yiyerek, bedeninizin vücudunuzda tadilat yapmasına yardımcı olun. Sabah kahvaltınızı ve öğle yemeğinizi hiç atlamadan, vücudunuza ihtiyacı olan besin maddelerini verin.
 • Yürüyüşü kalori yakmak için değil, gündüz yediklerinizi sindirmek için, mümkün olduğunca akşam yapmaya özen gösterin. Akşam gerçekleştirilen yürüyüş, gündüz yediklerinizin sindirilmesine destek salar.
 • Eğer sabah kahvaltınızı ve öğle yemeğinizi atlamayıp kaliteli yemekler ile beslendiyseniz, akşam hafif yemekler yiyerek de doyabilirsiniz. Akşam 18:00’dan sonra yemeyin demiyoruz. İyice acıkınca, saat kaçta acıkırsanız acıkın, o saatte hafif bir sebze yemeği veya çorba için. İyice acıkmadan yerseniz gündüz yediklerinizin sindirimini durdurursunuz, böylece ilerleyen saatlerde daha çok acıkırsınız.
Şimdide kilo almanızın önüne geçebileceğiniz bazı besinlerden örnekler verelim : 1. Yoğurt: kilo kaybı sağlayan lezzetli besinlerin başında gelen yoğurt yüksek protein içeriğine sahiptir. Protein içeriğinin yüksek olması mide de uzun süre kalmasına ve sizi daha uzun süre tok tutmasını sağlar. Ayrıca vücudumuz protein içeriği yüksek olan besinleri sindirirken daha fazla kalori harcadığı da unutulmamalıdır.
 2. Quinoa: Kilo kaybı sağlayan başlıca besinlerden birisi olan Quinoa ülkemizde çok sık bulunmamaktadır. 1 fincanında 8 gram protein, 5 gram lif bulunması nedeni ile uzun süre tok tutmasının yanı sıra barsak sisteminin düzenli çalışmasına da katkı sağlamaktadır. Pirinci pişirir gibi kolay pişirilmektedir. İçerisine sebze veya fındık gibi besinleri ekleyerek sofralarınızın vazgeçilmezi olabilir.
 3. Tarçın: Yapılan bilimsel çalışmalar tarçının kan şekeri seviyesi üzerine dengeleyici etkisi olduğu bilinmektedir. Tip 2 diyabetlilerde iştah azalmasını sağlar. Tatlı ihtiyacınızı tarçın ile kalori arttırmadan halledebilirsiniz. Tarçını çay, kahve ve yoğurt gibi besinler ile birlikte kullanabilirsiniz.
 4. Baharatlar: Baharatlar bazı insanlarda iştahı arttırırken bazılarında azaltmaktadır. Ama bilinen en büyük etkisi anlık metabolizmayı hızlandırmaktadır. Bu durumda sizin kilo vermenizi kolaylaştıracağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle mide rahatsızlıklarınız yoksa baharatları tüm yemeklerinizde rahatlıkla tüketebilirsiniz.
 5. Yeşil Çay: Bazı çalışmalar yeşil çayın karın bölgesindeki yağlanmayı azalttığını göstermiştir. İçerisinde bulunan kateşinler ile metabolizma hızınızı arttırır. Yeşil çaydan maksimum seviyede yararlanmak için gün içerisinde 2-3 adet içilmesi gereklidir. Ayrıca yeşil çay iyi bir dikkat arttırıcıdır.
 6. Greyfurt: Greyfurt sihirli bir yağ yakıcı değildir. Ama az kalori içeriği ve uzun süre tok tutması nedeni ile zayıflamanıza yardımcı olur. Greyfurt iyi bir ara öğün tercihi olabilir. Ayrıca yoğurt ile karıştırıp da tüketebilirsiniz.
 7. Karpuz: Su içeriği yüksek olan karpuz iyi bir kilo verdirici olmasına karşın yüksek miktarda tüketilmesi nedeni ile kilo yapmaktadır. Günde belirli miktarlarda tüketilen karpuz mide de uzun süre kalması nedeni ile uzun süre tokluk hisli sağlar. Ayrıca likopen açısından zengin olduğu için bazı kanser türlerine karşı koruyucudur. Ayrıca A ve C vitamini içeriğinin yüksek olması nedeni ile antioksidan özelliklidir.
 8. Çiğ Sebzeler: Çiğ sebzeler çok iyi bir aperatiftir. Fazlası ile tokluk hissi sağlamasının yanı sıra su içeriği yüksek olduğu için kalorisi de düşüktür. Tüm et ve türevleri yanında çiğ sebze tüketilmesi sizi daha uzun süre tok tutacak aynı zamanda demir emiliminin daha iyi olmasını sağlayacaktır.
 9. Yumurta: Yapılan çalışmalar sabah simit gibi yüksek karbonhidratlı besinler yerine yumurta gibi yüksek protein içerikli besin tüketmenin hem daha uzun süre tok tuttuğunu hem de daha hızlı kilo vermenizi sağladığı görülmüştür. Özellikle yumurta beyazının beslenme programında bulunması önemlidir.
 10. Kahve: Kahve gün içerisinde doğru kullanılırsa iyi bir alternatif, yanlış kullanılırsa kötü bir alternatiftir. Kahve metabolizma hızlandıran başlıca içeceklerdendir. Özellikle spor yapan kişilerin spordan 30-45 dakika önce kahve tüketmesi gereklidir. Gün içerisinde fazla miktarda kahve tüketiminin ödem yaptığı unutulmamalıdır.
 11. Çorba: Fazla miktarda un kullanarak yapılmayan çorbalar kilo vermek için iyi bir alternatiftir. Yapılan bilimsel çalışmalar gün içerisinde yüksek protein içerikli çorba tüketen bireylerin daha hızlı kilo verdiğini göstermiştir. Çorba vücuda sıvı alımı açısından da önemli bir besin kaynağıdır.
 12. Salata: Yapılan bilimsel çalışmalar yemekten 20 dakika önce salata tüketen bireylerin yemekte %40 oranında daha az besin tükettiğini göstermiştir. Özellikle içerisinde bol yeşillik kullanılması mide hacmini doldurması açısından önemlidir. Gün içerisinde sıklıkla salata çeşitlerini tercih etmelisiniz. Salatalar içerisinde mısır ve patatesin bulunmaması gereklidir.
 13. Sirke: Kilo vermek isteyen bireylerin barsak sistemlerinin düzenli çalışması önemlidir. Eğer sıklıkla kabızlık problemi yaşıyorsanız kilo verme hızınız çok yavaş olur. Sabahları kalkar kalkmaz 1 su bardağı içerisine 3-4 damla sirke damlatmanız kabızlık problemi yaşamanızı engelleyecektir. Bu durumda daha hızlı kilo vermenizi sağlar.
 14. Yağsız Süt: İçerisinde bulunan protein kilo vermenize yardımcı olmasının yanı sıra kalsiyum ve D vitamini içeriğinin yüksek olması da kemik ve diş sağlığı açısından önemlidir. Mide de uzun süre kalan süt yağsız olarak tercih edildiğinde dilenirse daha fazla miktarda tüketilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder