12 Şubat 2015 Perşembe

Nasır Tedavisi


Nasır aslında bir çeşit cildin kendini savunmasıdır
hassas bir duruma uğrayan cilt savunma olarak kendini sertleştirir ve hasara karşı kendini korur.Cildimiz basınç ve dolayısıyla bir sürtünmeye maruz kalırsa hızla ölü deri üreterek o bölgeyi savunmaya alır. Yani derimizin koruma amaçlı yaptığı bir hareket nasırın başlangıcıdır. Eğer bu aşamada basınç ve sürtünme devam ederse derimiz o bölgede nasır adı verilen cilt hastalığını oluşturur. İngilizce "callus" adı verilen nasıra tıp dilinde "keratoma" adı verilir. Daha çok ayak parmaklarında görülen "corn" denen hastalıkla sık sık karıştırılan nasır, eğer corn varsa ortası delikli ve oldukça acı veren bir tür hastalıktır.

Nasır


Nasır en çok ellerde görülmesine rağmen ellerde oluşan nasırlar yaşam koşullarını çok etkilemediği için genellikle insanlar ayak nasırlarını sorun ederler. Çünkü ayaklarda nasırlar parmak arasında çıkar ve tedavisi de sıkıntılıdır.

Nasırın tanımını yaptık peki bu nasır olan deri nasıl insanların canını yakıyor diye düşünebilirsiniz. Bunun temel sebebi ölü deri ve keratin tabakasının altında oluşan iltihaptır. Nasırların altındaki iltihaplı tabaka bir süre sonra oldukça can yakıcı bir hal alır. Çünkü ayağımızda çok fazla sinir ucu vardır ve nasırın altındaki iltihaplı tabaka bu sinir uçlarına basınç yapar ve bu da nasır acısı ismi verilen dayanılmaz acıya sebep olur.


Nasır Nasıl Geçer


İnsanlar genellikle nasırı keser veya ponza taşıyla törpülerlerse nasırın geçeceği gibi yanlış bir önyargıya sahiptirler, nasır bu yöntemlerle geçmez. Siz kestikçe veya törpüledikçe cildiniz daha fazla keratinel ölü deri tabakası oluşturur. Nasırı geçirmek için nasıra sebep olan durumun ortadan kaldırılması ve sonradan tedaviye başlanması gerekir.


Nasır Nasıl Oluşur

Nasır ağer ayaktaysa, sıkı dar ayakkabı giymek veya gün içi çok fazla ayakta durmak ve ağır işler yapmakla meydana gelmektedir. Sporcular da nasır görülmesinin sebebi de budur. Nasırın ayakta oluştuğu bölgeye göre nedenleri de anlaşılabilir, örneğin parmaklarda nasır varsa genellikle dar ayakkabılar giymekten kaynaklı meydan gelmektedir. Örneğin yüksek topuklu ucu sivri ayakkabılar bütün basıncı ayak parmaklarına yansıttığı için ayak parmak nasırı oldukça sık görülür. Nasır ayak tabanında görülüyorsa muhtemelen kalitesiz ve sert tabanlı bir ayakkabı veya gün içi sürekli ayakta duran bir insan bu sorunu yaşar. 


Ellerdeki nasırsa el aletleri ile çalışan inşaat işçileri ve köylülerde oldukça sık görülür. Nedeni kürek, kazma, tırmık, tırpan, keser orak, gibi aletlerin sapları elle sürtünerek ellerimizde nasır oluşumuna sebep olur ve genelde elin iç bölgesinde yumrular şeklinde ortaya çıkar.


Nasır Nasıl Tedavi Edilir

Nasır tedavisi için nasır ilaçları, nasır bandı, nasır yakısı, bitkisel nasır ürünleri ve nasır tedavisinde en etkili yöntem olan tca kullanılır. Nasır ilaçları veya nasır yakısı gibi ürünler genellikle keratolitik etkiye sahip salisilik asit ve asetik asit içerirler. Ancak çoğu durumda ciddi anlamda etki etmezler. Tca ise nasırda çok daha derine etki eden kuvvetli bir asittir.


Nasırın tedavisi için öncelikle nasırın oluşumuna sebep olan etkileri ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Akşamları nasırlı bölgeyi yumuşatacak shea butter ve e vitami gibi maddeler kullanmanız nasırlı bölgeyi yumuşak tutacaktır. Ayrıca mümkün mertebe nasıra sebep olan aletleri ve ayakkabı gibi kıyafetleri doğru seçmek nasıra neden olmasını önlemek gerekmektedir.. Bundan sonrası nasırın kökünü de çıkarak olan tca tedavisine kalıyor. Tca nasırın üzerine sürülerek 3-4 dakika bekletilir ve soğuk su ile durulanır. Tca cildiniz katmanlar halinde soyarak cildinizi yeniler ve nasır derdinden sizi kurtarır.


Nasır sorununuza karşı '' Nasır Bandı '' ve '' Nasıra Kesin Çözüm '' yazılarımıza da bakarak daha fazla bilgi edinebilir ve nasır problemlerinizden kurtulabilirsiniz. Yazımızın yararlı olduğunu düşünüyorsanız paylaşmayı , beğenmeyi ve yorum yapmayı unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder