22 Haziran 2015 Pazartesi

Cilt Bakımında A Vitamini Faydaları


Siz değerli okurlar için A Vitamini faydaları hakkında bir yazı hazırladım. A vitamini nedir , a vitaminiyle cilt bakımı , faydaları nelerdir , sivilcelere ve çatlaklara faydaları nelerdir sorularıyla makalemi destekledim. İyi okumalar dilerim. 

A Vitamini ve Cilt BakımıCildimiz çevresel etkilere ve bunun yaratığı kirliliğe, güneşin UV ışınlarından etkilenmektedir. Bazı vitaminler epidermis ve dermisin günlük fonksiyonlarını düzenlemek için önemli olan bazı vitaminler topikal uygulamalar yoluyla derinin UV ile indüklenen hasardan korunmasına yardımcı olmaktadır.

A vitamini cildi bu zarar veren koşullardan korur ve bu olumsuzlukların meydana getirdiği etkilerin giderilmesini yönelik çalışır.Vücudumuzda büyük oranda karaciğerde var olan A vitaminin yetersizliği veya fazla tüketilmesi ciltte kuruluk, pütürlük gibi sorunlara yol açabilir. Retinoid adında ki sentetik a vitamini bileşikleri cilde direkt sürülerek akne, kırışıklık veya güneşe fazla maruz kalmaktan kaynaklanan cilt hasarları tedavisinde kullanılmaktadır. Cilt bakım kozmetiklerinin içerisinde sık sık a vitaminin adını görürüz, peki a vitamininin faydaları nelerdir. A vitamini ciltteki kolejen ve elastin dokularının etkinliğini artırarak ayrıca cilt yenilenmesine de katkı sağlar.


A vitamini Cilde Faydaları


A vitamininin faydaları elbette saymakla bitmez. Fakat ben size bu başlıkla a vitaminin cilde olan faydalarını aktarmak istiyorum. A vitaminin anti aging etkisini , çatlak tedavisinde kullanımını , sivilcelere karşı faydalarını sizlere aktarmak istiyorum.


Anti Aging Etkisi ile A vitamini

A vitamini sağlıklı diş, kemik, cilt ve yumuşak dokular için de gereklidir. Ayrıca a vitamini gece körlüğüne karşı koruma sağlar ve vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Tüm bunların yanında kolajen sentezinde oldukça önemli bir göreve sahip olan a vitamini, kolajen ve elastin sentezini arttırarak cilt kırışıklıklarını önler. Cildi uyararak daha genç görünmesini sağlar. A vitamini bu işlevi sayesinde oluşmuş cilt kırışıklıklarının geçirilmesinde etkilidir. Cilt kırışıklıkları için özellikle a vitamini ve c vitamini kombine kullanmakta fayda vardır. 10 ml a vitaminli yağ ve 10 ml c vitaminli yağı karıştırıp 2 günde bir akşamları cildinize sürerseniz hem kırışıklık önler hem oluşmuş kırışıklıkların giderilmesini sağlar.

Çatlak Tedavisinde A vitamini

Hamilelik,hızlı kilo artışı durumlarında ve ağır sporlar yapanlarda ciltteki kolajen ve elastin tabakası yırtılır bu durumda cilt çatlakları ortaya çıkar. A vitamini hem bu çatlakların önlenmesinde hem de oluşan çatlakların giderilmesinde oldukça etkilidir. Çatlaklar oluşumunda ve hafif çatlaklarda, a vitamini, c vitamini, glikolik asit kullanılabilirken, ileri ve derin çatlaklarda a vitamini, c vitamini ve tca beraber kullanılmalıdır. Tca veya glikolik asit cildi soyarken, a vitaminli yağ ve c vitaminli yağların karışımı cilt altında kolajen ve elastin sentezini arttırır ve cildin hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.


Sivilcelere ( akne) Çözüm A vitamini


Sivilceler (akneler) için ve cilt lekeleri için a vitamini kullanıldığı gibi bir hatalı görüş vardır, aslında bu işler için kullanılan ürün a vitamini değil a vitaminin bir asiti olan retinoik asittir. Genellikle acnelyse ve tretin gibi kremlerde soyucu amaçla kullanılır ama a vitamini ile çok bağlantılı değildir. Soyma işlemleri yapan bir vitamindir.

Cilt Lekelerine Karşı A vitamini


Cilt lekelerini oluşmadan önce a vitamini kullanılabilir. Özellikle melazma oluşumunu önleyici özellikleri vardır. Oluşan cilt lekelerinde çok etkili olmasa da melazma oluşumunu önlemede etkiler gösterir, ultraviyole ışınların karşı koruma sağlayarak güneş lekelerinin oluşumunu engeller.

Cilt Bakımında A vitaminli Yağ Kullanımı

Bahsi geçen cilt problemlerinin çözümü noktasında A vitaminli yağın C vitaminli yağla karıştırılması tedavi edici etkisini çok daha güçlendirirken, doakimya.com dan rahatlıkla erişebileceğiniz bu yağlarla periyodik cilt bakımı yapılması yukarıdaki sorunların ortaya çıkmasını engeller.Bu noktada kullanımı için 10 ml a vitaminli yağ ve 10 ml c vitaminli yağı karıştırıp 2 günde bir akşam yatmadan önce cildinize uygularsanız oldukça yararını görürsünüz. Bu 2 günde bir kullanın dememdeki amaç bunlar yağda çözünen vitaminlerdir ve cilt altında 48 saat etki gösterirler.

Cilt bakımınız hakkında daha fazla vitaminden yararlanmak isterseniz aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz. Blog sayfamızı okuduğunuz için teşekkür eder sağlıklı günler dileriz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder