10 Aralık 2017 Pazar

C Vitamini Cilt Bakımı

Cilt bakımında vitaminlerin yeri tartışmasız çok büyüktür. Bu vitaminler arasında ise C vitaminin özel bir önemi vardır. Bundan kaynaklı C vitamini ile cilt lekeleri, cilt çatlakları, cilt kırışıklıkları gidermede kullanılmaktadır. Aşağıda C vitaminin kullanımına ilişkin bilgiler yer almaktadır. İyi okumalar dileriz. 

Cilt Bakımında C Vitamini

Cilt bakımında bilinirliği artan c vitamini, cilt üzerindeki etkileri anlaşıldıkça dermokozmetik ürünler arasında c vitamini serumları olarak raflarda yerini almaya başladı. Oldukça pahalı satılan bu serumların ucuz alternatifleri piyasan rahatlıkla bulunabilir ve cildinize uygulayabilirsiniz. Cilt lekesi, antiaging, antioksidan, kırışıklık karşıtı önlemler için c vitamini kullanımı oldukça önemlidir. Ayrıca c vitamini içerdiği antitoksidan sayesinde cildinizi zararlı toksin ve maddeler karşı koruyarak cilt hasarlarının oluşmasını engeller. C Vitamini ile Cilt Lekelerine Çözüm

Cilt rengimizi oluşturan melanin tabakasında pigment artışına cilt lekesi denilir ve c vitamini melanin tabakasını normale döndürerek cilt renginin açılmasına yardımcı olur. C vitamini hem leke oluşumunu engellemek hem de oluşmuş lekelerin azaltılmasında kullanılır. L-ascorbic acid (c vitamini) çok çabuk bozulan bir madde olduğu için akşamları tek kullanımlık bakımlar yapılmalıdır ve hazırlanan içerikler ertesi güne bırakılmamalıdır, C vitaminini çözdükten sonra bekletilmeden kullanılmalıdır. Ayrıca etly ascorbic acid formunda cilt serumlarını hazır olarak alıp kullanabilirsiniz. Bu formlar bozulmadıkları için kullanımları daha pratiktir. Bir diğer bozulmayan form ise ascorbly palmitate ise c vitamininin yağda çözünen formudur bu da c vitaminli yağ olarak satılır. Daha etkili bir form olan ascorbly palmitate yani c vitaminli yağ cilt altında 48 saate kadar etki gösteren bir form olduğu için c vitaminli yağları 2 günde bir akşamları kullanmalısınız.C Vitamini ile Cilt Kırışıklıklarına Çözüm

Cilt kırışıklıkları kolajen ve elastin bağdaki zayıflama sonucu zamanla ortaya çıkan bir cilt problemidir. C vitamini cilt altındaki kolajen ve elastini uyaran bir maddedir. Özellikle 27 yaş ve sonrası düzenli kullanılacak c vitamini ile bu sorun uzun yıllar engellemiş olursunuz. Eğer 35 li yaşları geçtiyseniz a vitaminli yağ ve c vitaminli yağ karışımını çok az miktarda özellikle mimik bölgelerine, kaz ayaklarına, burun kenarına ve alnınıza sürmeniz kırışıklıkların oluşumuna ve oluşmuş kırışıklıkların giderilmesi için etkili olacaktır. Ama az kullanmaya özen gösterin. Ayrıca l-ascorbic acid ile birlikte b3 vitamini karıştırarak akşamları hazırlayacağınız bir cilt serumunun oldukça faydasını görürsünüz.


C Vitamini ile Cilt Çatlaklarına Çözüm

Cilt çatlakları kolajen ve elastin tabakasındaki yırtılmadan dolayı meydana gelmektedir. C vitamini hem bu çatlakların oluşmasını önleyici hem de çatlakları giderici etkilere sahip bir vitamindir. Cilt çatlakları için a vitamini ile birlikte hem önleyici hem de çatlak görünümü azaltıcı bakımlar yapabilirsiniz. Örneğin a vitaminli yağ ve c vitaminli yağ karışımından hazırlayacağınız yağı 1-2 günde bir çatlakların üzerine sürmeniz çatlak görünümünde azaltıcı etki gösterecektir. Ayrıca oluşmuş çatlaklar için glikolik asit ve tca gibi cilt soyucu asitlerle birlikte kullanmanız çatlaklardan kurtulmanız da önemli sonuçlar alabilirsiniz.

C Vitamini Antioksidan

Gün içinde gerek su gerekse havadan bir sürü yabancı madde cildinize temas eder ve bu maddeler cildinizi oksitleyerek cilt yaşlanmasına neden olur. C vitamini bilinen en kuvvetli antioksidan maddelerden birisi olduğu için cildinizi korumayı alır ve sizi çevresel etmenlerden kaynaklı oluşabilecek zararlı maddelere karşı korur.

C Vitamini Faydaları ve Kullanımı

Yukarıda aktardığımız c vitamini bakımları cildinizde bu güne kadar kullandığınız hiç bir kozmetik üründen alamayacağınız kadar yararlı olacaktır. Bundan kaynaklı piyasadan rahatlıkla elde edebileceğiniz c vitaminli yağ ile cilt bakımı yapabilirsiniz veya evde c vitaminli ürünlerden cilt bakım maskeleri hazırlayabilir ve cildinize uygulayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken c vitamini ile yapılan bakımları daha çok akşam ve gece bakımları olarak yapılması gerektiğidir, c vitamini ile gündüz bakımları cildinizde leke bırakma potansiyeli barındırır ki c vitamini kullanımı sonrası fayda değil zarar görmemeniz için c vitamini içeren ürünleri veya en etkili bakım olan c vitamini serumu ile cilt bakımınızı gece yapmanızda yarar vardır.Cilt bakımında vitaminlerden faydalanmak  adına blog sayfamızdaki diğer yazılarımıza bakabilirsiniz. Aşağıda sizlere cilt bakımında kullanılan vitamin yazılarının linkleri verilmiştir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder