10 Aralık 2017 Pazar

Çocuğunuzla Mutlaka Oyun Oynayın

Siz değerli okurlar için çocuk gelişi hakkında önemli bir nokta olan birlikte oyun oynama konusunu işledim.Çocuklarla oyun oynamanız çok önemlidir. 1-2 yaş dönemindeki çocuk, oyun oynarken ilişkilerini sağlamlaştırır. İhtiyacı olan oyuncaktan çok, kendisiyle oynayan anne-babadır. 

1-2 Yaş Çocuğunun Oyun Gelişimi Nasıl Seyreder?

Bir yaşındaki çocuk dış dünya ile daha yoğun ilişki kurar. Bu durumu, iki yaşında göreceli olarak artar. Bu değişiklik onun sosyal özelliklerini geliştirmeye başladığının işareti olarak düşünülmelidir. Annesi ile kurmuş olduğu ilişkinin içine artık diğer kişiler de katılır, ancak annenin ilişkideki değeri ve ağırlığı sürer. Oyun tek kelime ile iki ayrı duruma denk gelir: ‘Paidia’ (İngilizcesi ‘play’) yönergeli ancak serbest, kuralları olmayabilen ve ‘ludus’ (İngilizcesi ‘game’) yönergeleri kurallı oyun. 1-2 yaş arasındaki çocuk bu tanımlama kapsamında sıklıkla paidia oyunları oynar. Bunlar bir kişinin, özellikle de annenin katıldığı oyunlardır. Oyun süresi genellikle birkaç dakika sürer. Çocuk katılmayı bıraktığı zaman oyun sona erer. Erişkinin başlattığını çocuk sonlandırmış olur. Çocuklar, kendi aralarındaki oyunu ise yardımsız oynayamazlar. Erişkin, oyunun devam edebilmesi için için gereklidir.


Erişkin Davet Eder

Bu dönemde en çok ne gibi oyunlardan hoşlanırlar sorusu oldukça önemli bir sorudur. Oyun oynama ve buna bağlı olarak hoş zaman geçirme isteği çocuk tarafından hissedilmez. Bu talep erişkinden gelmiştir. Erişkin, oyun oynamaya isteklidir, davetkardır, kışkırtıcı olur. Oyun her an, her yerde oynanabilir.Tek başına oyun başlattıklarında ne olur? Tek başına oyunun yararları nelerdir? Erişkinin katılmadığı ve başlatmadığı oyunları, çocuk özellikle annenin olmadığı dönemlerde sergiler. Bu oyunlarda kuralsızlık vardır, paidia (play) olarak tanımlanan oyun türünden farklıdır. Tek başına oyun, bu dönemdeki çocuk için sağlıklı değildir.Anne- babaların bu yaş aralığındaki çocuklarda oyunla ilgili dikkat etmeleri gerekenler nelerdir? Bu yaş grubunda başlatılan oyunlar hoş zaman geçirme aracıdır. İlişkiyi daha sağlıklı ve doyurucu hale getirir. Oyunsuz kalmış çocuk ilişkisiz çocuk demektir. Bu da sağlıksız bir durumdur. Bu nedenle, bulunan her fırsatı oyun zamanı olarak değerlendirmek çok abartılı bir durum değildir.


Uzaklaşma Çabaları Sergiler

1-2 yaş grubu çocukların ruhsal durumları nasıl gelişir? Kişilik özellikleri nasıldır? Çocuk, yürümeye başlamasıyla birlikte bağımsız olma girişimlerinin de başladığı bir döneme girmiştir. Annesine gizli bir bağla bağlı gibidir. Birçok gereksinimini hala kendi başına sağlayamaz ancak anne-babadan uzaklaşma çabaları da sergilemeye başlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder